КСУ розгляне конституційність реформи Вищої ради правосуддя
Конституційний Суд погодився розглянути конституційність реформи Вищої ради правосуддя. Провадження відкрили за поданням Верховного Суду.
Про це повідомила представниця парламенту в КСУ Ольга Совгиря.
«Звертаю увагу на те, що провадження відкрили у незвично короткі для Конституційного Суду строки (від внесення подання минуло менше ніж місяць, водночас зазвичай Суд відкриває провадження впродовж 3-4 місяців», — наголошує Совгиря.
Вона додає, що питання, пов'язані з конституційним провадженням у цій справі, будуть розглядати на засіданні Великої палати КСУ.
Нагадаємо, конституційне подання щодо положень закону про реформу ВРП підтримали на пленумі Верховного Суду на початку жовтня. Верховний суд вважає, що створення Етичної ради з іноземними експертами може бути неконституційним.
Чому Вища рада правосуддя така важлива?
ВРП відповідає за формування суддівського корпусу та дотримання професійної етики в діяльності суддів і прокурорів. Зокрема, Рада призначає членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яка безпосередньо займається добором нових і переатестацією чинних суддів та вносить до ВРП відповідні рекомендації.
У липні 2021 року Верховна Рада ухвалила, а Зеленський у серпні підписав закон про реформу Вищої ради правосуддя. Документ передбачає створення Етичної ради, яка перевірятиме членів ВРП на доброчесність. Вона складатиметься з 6 членів: трьох призначатимуть з-поміж суддів або суддів у відставці, а трьох обиратимуть визначені міжнародні організації.
Створення Етичної ради для перезавантаження ВРП було вимогою партнерів України, яку підтримала Венеційська комісія. Але Рада суддів України у вересні не змогла обрати своїх членів Етичної ради: забракло голосів. Тому процес запустили знову. 23 жовтня Рада суддів за своєю квотою все-таки обрала чотирьох кандидатів.
Венеційська комісія закликала Київ якнайшвидше сформувати Етичну раду й перезавантажити ВРП.