Рада ухвалила закон про очищення Вищої ради правосуддя. Що зміниться?

Верховна Рада у другому читанні та в цілому схвалила закон про реформу Вищої ради правосуддя. Документ передбачає створення Етичної ради, яка перевірятиме членів ВРП на доброчесність.

Про це свідчить картка закону на сайті парламенту.

Документ підтримали депутати від «Слуги Народу», «Голосу» та «Довіри». Також за закон проголосував один депутат від «За майбутнє» та 4 позафракційних.

Як повідомляє «Центр протидії корупції», основна перевага цього закону в тому, що він забезпечує перезавантаження ВРП за участі міжнародних експертів, які матимуть вирішальний голос. До цього закликали міжнародні партнери та Венеційська комісія.

Так, за перевірку доброчесності ВРП відповідатиме Етична рада. Вона складатиметься з 6 членів: трьох призначатимуть з-поміж суддів або суддів у відставці, а трьох обиратимуть визначені міжнародні організації.

Етична рада не зможе ухвалити рішення, якщо за нього не проголосували щонайменше двоє міжнародних експертів. Водночас якщо розподіл голосів буде рівним, вирішальним буде саме голос двох міжнародних експертів.

Чим узагалі займається ВРП?

Вона відповідає за формування суддівського корпусу, а також за дотримання професійної етики у діяльності суддів і прокурорів.

Зокрема, ВРП призначає членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яка безпосередньо займається добором нових та переатестацією чинних суддів та вносить до ВРП відповідні рекомендації.

ВРП складається з 21 члена, з яких десятьох обирає з'їзд суддів України з-поміж суддів чи суддів у відставці. Ще по двоє членів обирають президент, Верховна Рада, з'їзд адвокатів, всеукраїнська конференція прокурорів та з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. Також до складу ВРП входить голова Верховного Суду.