Литва оголосила про будівництво стіни на кордоні з Білоруссю. Звідти в останні дні прибуває рекордна кількість мігрантів

Прем’єр—міністерка Литви Інґріда Сімоніте в середу, 7 липня, оголосила про будівництво стіни на кордоні з Білоруссю та направлення до району військових для стримування нелегальної міграції через литовсько—білоруський кордон.

Про це повідомляє Reuters.

За словами Сімоніте, Білорусь навмисне сприяє нелегальній міграції через свій кордон до Литви — навіть пропонує мігрантам оплатити авіаквитки до Мінська. З документальними підтвердженнями цих заяв ознайомилося і Reuters.

«Є туристичні агенції, прямі перельоти, що сполучають, приміром, Мінськ і Багдад, і є агентства як у Білорусі, так і в інших країнах, які діють і заманюють "туристів" у Білорусь», — заявила литовська прем’єрка в коментарі інформагентству.

Сімоніте додала, що для припинення незаконної міграції з Білорусі Литва почне будівництво «додаткового фізичного бар'єра», а також розгляне можливість обмеження прикордонного руху із сусідніми державами-членами Шенгенської зони.

Будівництво стіни на кордоні з Білоруссю в Литві анонсували ще в середині червня. Тоді литовське МВС повідомляло, що загородження будуть встановлені на ділянці 508 кілометрів завдовжки, а загальна вартість їхнього зведення може становити близько 15 мільйонів євро.

Ситуація на кордоні Білорусі та Литви

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко ще наприкінці травня 2021 року у відповідь на санкції ЄС заявив, що перестане стримувати рух мігрантів через свою країну до Литви. Але ситуація загострилася з початку липня — після проведення «антитерористичної операції».

Тоді Лукашенко заявив, що з боку Литви нібито запустили безпілотник із каністрою з вибухівкою, яку вдалося знешкодити. Він додав, що «вони перейшли межі» і «ми їм пробачити не можемо».

Упродовж перших семи днів липня кордон Литви з боку Білорусі перетнули 779 незаконних мігрантів — це більше, ніж за перші шість місяців 2021 року. Протягом 2018-2020 років у середньому за рік на литовсько-білоруському кордоні виявляли трохи більш як 100 мігрантів, пише Reuters.

2 липня уряд Литви оголосив про запровадження режиму надзвичайної ситуації через різке зростання кількості нелегальних мігрантів, які потрапляють на литовську територію з боку Білорусі.

Санкції ЄС проти Білорусі

З жовтня 2020 року ЄС поступово вводить нові обмеження проти Білорусі. Роблять це у відповідь на фальсифікацію президентських виборів у країні в серпні 2020 року, залякування і жорстокі репресії щодо мирних демонстрантів, членів опозиції і журналістів.

Наразі ЄС запровадив санкції щодо 166 фізичних та 15 юридичних осіб. Їхні активи заморозили, фізичним особам заборонили в'їзд на територію ЄС. До останнього пакету санкцій проти Білорусі приєдналися сім країн за межами ЄС.

4 червня Рада Європейського Союзу запровадила заборону на проліт білоруських літаків над повітряним простором країн-членів, а також зобов’язала відмовляти авіаперевізникам із Білорусі у використанні аеропортів на території ЄС.

Заборону ухвалили після відповідного політичного рішення Європейської ради 24 травня, у якому лідери держав-членів ЄС засудили примусову посадку в Мінську літака Ryanair і затримання білоруського опозиціонера Романа Протасевича, а також його дівчини, росіянки Софії Сапеги.

Що стосується України, то вона разом із країнами ЄС і США припинила авіасполучення з Білоруссю з 26 травня, але санкцій не вводила. А втім, уряд 7 липня звернувся до Ради нацбезпеки та оборони щодо введення санкцій проти окремих членів білоруського режиму.