Сім країн приєдналися до санкцій ЄС проти Білорусі через перехоплення літака Ryanair і затримання Протасевича й Сапеги
Сім країн — Північна Македонія, Чорногорія, Сербія, Албанія, Ісландія, Ліхтенштейн і Норвегія — долучилися до санкцій Європейського Союзу проти Білорусі, затверджених 21 червня.
Про це у вівторок, 6 липня, повідомила пресслужба Ради Європейського Союзу.
Йдеться про четвертий пакет санкцій проти Білорусі, ухвалений у відповідь на перехоплення режимом літака Ryanair у Мінську й затримання білоруського опозиціонера Романа Протасевича та його дівчини, росіянки Софії Сапеги.
«[Рішення] означає, що національна політика [країн] узгоджуватиметься з рішенням Ради [ЄС]. Європейський Союз бере до уваги це зобов'язання і вітає його», — йдеться в повідомленні.
Санкції ЄС проти Білорусі
З жовтня 2020 року ЄС поступово вводить нові обмеження проти Білорусі у відповідь на фальсифікацію президентських виборів в країні у серпні 2020 року, залякування і жорстокі репресії щодо мирних демонстрантів, членів опозиції та журналістів.
Наразі ЄС запровадив санкції щодо 166 фізичних та 15 юридичних осіб. Їхні активи заморозили, фізичним особам заборонили в'їзд на територію ЄС.
Зокрема, 4 червня Рада Європейського Союзу запровадила заборону на проліт білоруських літаків над повітряним простором країн-членів, а також зобов’язала відмовляти авіаперевізникам із Білорусі у використанні аеропортів на території ЄС.
24 червня ЄС також увів нові секторальні санкції проти Білорусі через погіршення ситуації з правами людини, зокрема стосовно Протасевича й Сапеги. Детальніше про ці обмеження читайте тут.
У Білорусі у відповідь відкликали свого посла в Брюсселі й оголосили про призупинення участі в проєкті ЄС «Східне партнерство» та дії угоди про реадмісію з Євросоюзом, а також анонсували можливі додаткові санкції економічного характеру.
Затримання Протасевича та Сапеги
23 травня в Мінську затримали білоруського опозиціонера та співзасновника опозиційних білоруських Telegram-каналів Романа Протасевича. Він перебував на літаку Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса.
Під час прольоту над територією Білорусі тамтешні диспетчери повідомили про ймовірне мінування борту. Літак у супроводі винищувача сів в аеропорту Мінська. Там під час повторного огляду пасажирів затримали Протасевича, а також його дівчину, громадянку Росії Софію Сапегу. Її заарештували на два місяці за звинуваченнями в кримінальних правопорушеннях.
Протасевичу інкримінують нібито розпалювання соціальної ворожнечі й підбурювання до масових заворушень. А Сапега нібито зізналася у веденні одного з Telegram-каналів, які білоруський режим вважає екстремістськими. Там публікували, зокрема, особисті дані силовиків.
25 червня стало відомо, що Протасевича й Сапегу відправили під домашній арешт. Білоруський режим заявив, що вони погодилися співпрацювати зі слідством.
- Поділитися: