«Російське розслідування» в США: арешт Манафорта й брехня ФБРівцям
Відомий в Україні політтехнолог Пол Манафорт та його протеже Рік Гейтс під домашнім арештом. Причиною стала, зокрема, й робота на іноземний — український — уряд.
«Прямий доказ зв’язків кампанії Трампа з Росією», — так пишуть про останні викриття американські медіа. Екс-радник виборчого штабу Трампа зізнався, що брехав ФБР.
Відомий в Україні політтехнолог Пол Манафорт та його протеже Рік Гейтс перебувають під домашнім арештом. Причиною стала, зокрема, й робота на іноземний — український — уряд.
З Вашингтона Наталя Гуменюк пояснює, що потрібно знати про нове розслідування й на які результати очікувати.
Уперше затримали штабістів Трампа
Колишньому керівникові виборчої кампанії Трампа Полу Манафорту може загрожувати від 12-ти до 15-ти років позбавлення волі, його протеже Ріку Гейтcу — від 10-ти до 12-ти. Для 68-річного політтехнолога Манафорта — це майже довічне ув’язнення.
Їх звинувачують у змові проти США, відмиванні коштів, приховуванні інформації про статки за кордоном, ухилянні від сплати податків. Вони не були задекларовані як іноземні агенти, хоча працювали лобістами екс-президента України. Поза тим, відколи триває розслідування щодо російського впливу на вибори в США, надавали неправдиві свідчення.
З обвинувального акту, що складається з 31 сторінки, стало відомо, що Манафорт збагатився загалом на 75 мільйонів доларів. 18 мільйонів він «відмив», придбавши дві квартири в Нью-Йорку за 1,5 та 3 мільйони доларів, а також будинок під Вашингтоном за 1,9 мільйони. Антикварні килими коштували понад 100 тисяч доларів, чоловічий одяг, придбаний у Нью-Йорку — майже 900 тисяч, у Каліфорнії — півмільйона. Три автівки Range Rovers обійшлися в 163 тисячі доларів.
Учасник виборчої кампанії Дональда Трампа Рік Гейтc (протеже політтехнолога Пола Манафорта) біля будівлі окружного суду США, Вашингтон, 30 жовтня 2017 року Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW
Гроші, які витрачав Манафорт, могли бути коштами українських платників податків. Ще до обрання Трампа в оприлюдненій «Чорній бухгалтерії Партії Регіонів» ішлося, що Манафорт отримав майже 13 мільйонів доларів США. Утім, як зазначало НАБУ, довести це складно.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Відлуння «чорної бухгалтерії»: Чому НАБУ звинувачують у втручанні у вибори США
Американські медіа майже не звернули увагу на співпрацю Манафорта з Віктором Януковичем і причетність екс-президента до загибелі людей на Майдані.
В обвинувальному акті згадується хіба, що Янукович посадив за ґрати свою опонентку Юлію Тимошенко, яку в документі помилково назвали «колишньою президенткою України». Водночас зазначається, що Манафорт і Гейтс працювали в Україні з 2006-го по 2015-й, зокрема й з «Опозиційним блоком».
Обидва екс-штабісти Трампа свою провину заперечили, їхній адвокат назвав усі звинувачення «смішними». На питання журналістів, чи мають вони стосунок до Росії, вони не відповідали. Заразом під час засідання, яке тривало 20 хвилин, на всі питання відповідали лаконічно — «так» або «ні». Манафорт і Гейтс сплатили по 10 та 5 мільйонів застави відповідно. Наразі обидва — під домашнім арештом і не мають права залишати країну.
Керівники виборчої кампанії Дональда Трампа Пол Манафорт (третій праворуч зверху) та Рік Гейтc (другий праворуч зверху) під час засідання окружного суду США, Вашингтон, 30 жовтня 2017 року Фото: REUTERS/Bill Hennessey
До чого тут Росія?
З імовірним впливом Кремля на вибори у США затримання Манафорта наразі прямо не пов’язують. Заразом американські журналісти вказують на його зв’язки з Путіним, а також підкреслюють, що Янукович був «проросійським політиком». Відомо також, що політтехнолог отримував кошти і спілкувався з російським олігархом Олегом Дерипаскою.
Нині ім’я Манафорта згадують також у світлі нових свідчень, наданих Джорджем Пaпадопулосом — радником кампанії Трампа з зовнішньої політики. Ця історія наразі вважається серйознішою за фінансові махінації Манафорта. Пaпадопулос визнав, що збрехав ФБР — спершу він казав, що спілкувався з росіянами ще до того, як став працювати на Трампа.
Російський контакт Пaпадопулоса погодився піти на контакт після того, як упевнився, що той — невипадкова людина й пов’язаний з командою Трампа.
Радник кампанії Трампа з зовнішньої політики Джордж Пaпадопулос (третій ліворуч). Фото, яке було розміщене на офіційній твіттер-сторінки Трампа з підписом, що всі люди на ньому - учасники наради з національної безпеки його кампанії, Вашингтон, 31 березня 2016 року Фото: Social Media/Handout via REUTERS
У березні 2016-го Пaпадопулос зустрівся з неназваним російським професором, який пообіцяв надати «брудну інформацію» щодо Гілларі Клінтон. За місяць відбулася хакерська атака на пошту керівника штабу Клінтон. Улітку 2016 платформа WikiLeaks почала публікувати інформацію, яка нашкодила кандидатці в президенти США.
Не менш цікавим є лист Пaпадопулоса до Манафорта, де той пропонує організувати зустріч між членами команди, а також з близькими до Путіна людьми й міністерством закордонних справ Росії. Однак за 4 дні Манафорта звільнили.
У листуванні штабісти Трампа хвалять Пaпадопулоса за роботу, але радять, щоб з росіянами зустрілися менш важливі члени кампанії.
Реакція Трампа. Чого чекати далі?
«ЗМОВИ НЕМАЄ» — великими літерами написав президент Трамп у Twitter, а також обурився, що досі не розслідується справа Клінтон.
Після оприлюднення обинувального акту в Білому домі відбувся короткий брифінг, присвячений податковій реформі. Попандопулоса назвали «волонтером» і загалом неважливою людиною.
«Є чіткі докази, що кампанія Клінтон пов’язана з російськими розвідданими, — заявила речниця Білого дому Сандерс, — щоб поширювати дезінформацію й оббріхувати президента, впливаючи на вибори».
«Російське розслідування» — так назвали процес, який веде спеціальний адвокат Міністерства Юстиції Роберт Мюллер. Його призначили після звільнення директора ФБР Комі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Рашагейт» і шторм у Вашингтоні: причини та наслідки звільнення голови ФБР.
На архівному фото - майбутній президент США Дональд Трамп (в центрі), обидва керівники його передвиборчої кампанії — Пол Манафорт (другий праворуч) та Рік Гейтc (ліворуч) — і донька Трампа Іванка Трамп під час промови Трампа на конгресі республіканців у Клівленді, штат Огайо, 21 липня 2016 року Фото: REUTERS/RICK WILKING
Останніми днями у Вашингтоні чекали на перші звинувачення й затримання. Попри запевнення CNN, the Atlantic і New York Times, що розслідування надзвичайно глибоке, а Мюллер — найвпливовіша людина у Вашингтоні, юрист потрапив під шквал критики консервативних американських ЗМІ.
Ба більше, редакція The Wall Street Journal закликала Мюллера піти з посади, позаяк він «має конфлікт інтересів, пов’язаний з Клінтон». Працюючи на ФБР той нібито брав за основу розслідування, яке робилося частково коштом «Демократичної партії», а ФБР використовувало неперевірені дані для стеження за командою Трампа.
Затримання Манафорта, Гейста, зізнання Пaпадопулосa — перші реальні дії в «Російському розслідуванні». Утім, для його просування багатьом причетним ще потрібно втриматися у своїх кріслах.
Підписуйтесь на наш канал у Telegram