УКРАЇНА

Відлуння «чорної бухгалтерії»: Чому НАБУ звинувачують у втручанні у вибори США

21 серпня, 2017 11:08
УКРАЇНА/Відлуння «чорної бухгалтерії»: Чому НАБУ звинувачують у втручанні у вибори США
Зберегти
Вигляд
lead
У відповідь на звернення народного обранця ГПУ відкрила кримінальне провадження. Щоправда, не за фактом утручання в американські вибори, а за підозрою в розголошенні даних досудового слідства українськими посадовцям.

«Організована злочинна група в складі керівництва Національного антикорупційного бюро, посадових осіб державних компаній, держслужбовців та громадських організацій, що контролюються українською владою та міжнародними компаніями, утручалась у вибори президента США», — це не жарт, а офіційна заява позафракційного народного депутата України Андрія Деркача. Він подав її до Генеральної прокуратури України 24 липня. Цього тижня історія отримала продовження.

У відповідь на звернення народного обранця ГПУ відкрила кримінальне провадження. Щоправда, не за фактом утручання в американські вибори, а за підозрою в розголошенні даних досудового слідства українськими посадовцям.

За це правопорушення Кримінальний кодекс передбачає покарання у вигляді шести місяців арешту та позбавлення на три роки права обіймати «певні посади». Чи фігурує в провадженні особисто директор НАБУ Артем Ситник наразі невідомо.

У НАБУ звинувачення народного обранця відкидають.

Лови момент

Для звернення до ГПУ Андрій Деркач обрав влучний момент. Наприкінці липня президент США Дональд Трамп написав у Twitter, що Україна намагалася зашкодити проведенню його передвиборчої кампанії «тихенько просуваючи Клінтон» (кандидата в президенти від демократичної партії Гіларі Клінтон — ред.).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Що могло стати приводом для твіту Трампа про спробу України зашкодити виборам?

Упродовж минулого року в американських медіа, зокрема Politico, з’явилася низка публікацій про співпрацю Пола Манафорта — колишнього очільника передвиборчого штабу Трампа — з екс-президентом України Віктором Януковичем.

Публікації про втручання України у вибори фокусувалися на оприлюдненні народним депутатом Сергієм Лещенком так званої амбарної книги «Партії Регіонів» торік улітку.

Згідно з даними у книзі, влада сплатила Манафорту 17 мільйонів доларів. Згодом він підтвердив факт отримання грошей і подав інформацію про це в документах, які направив до мін’юсту США в рамках закону про реєстрацію іноземних агентів.

У статтях Politico наголошувалося, що Лещенко представляє партію президента України «Блок Петра Порошенка», мовляв, саме це і свідчить про втручання влади у вибори.

Фрагменти «амбарної книги» Партії регіонів Лещенко надав НАБУ. Водночас колишній перший заступник голови СБУ Віктор Трепак також публікував фрагменти записів «чорної бухгалтерії» регіоналів. У грудні 2016-го Бюро повідомило, що досудове розслідування зібрало достатньо доказів, які підтверджують оригінальність «амбарної книги».

Народний депутат України Андрій Деркач (у центрі) подав офіційну заяву генеральному прокурору Юрієві Луценку (праворуч), в якій звинуватив НАБУ у втручанні у виборчий процес у США Фото: Владислав Мусієенко/УНІАН

Гра на випередження

За словами Деркача 25 травня 2017 року його допитали в НАБУ в якості свідка у справі про «чорну бухгалтерію».

«Протиправний виклик мене в якості свідка незрозумілий не лише з процесуальної точки зору, а і здорового глузду. Моє прізвище навіть не згадувалося у сфальсифікованих НАБУ та наближеними до діючої влади правоохоронцями листах з підписами про отримання грошей», — ідеться у зверненні народного депутата до ГПУ.  Деркач з 2012 по 2014 рік був народним депутатом від Партії регіонів, однак його прізвище не згадувалося в опублікованих фрагментах «амбарної книги».

Деркач стверджує, що під час допиту поінформував слідчого про факти «незаконного втручання у вибори в США». Проте в тексті звернення Деркача до ГПУ не наведено жодного прикладу, як саме НАБУ втручалося в американську президентську кампанію. Натомість зазначається, що така інформація міститься в додатку до заяви, який Деркач не опублікував.

НАБУ звинувачення Деркача відкидає. «НАБУ та САП (Спеціалізована антикорупційна прокуратура) неодноразово заявляли, що жодного розслідування стосовно Пола Манафорта не велося. Ми наголошуємо на тому, що він не є підслідною нам особою. Усі коментарі стосовно наявності ім’я Пола Манафорта в списках так званої «чорної бухгалтерії» Партії регіонів надавалися виключно у відповідь на запити ЗМІ і з метою запобігти маніпуляціям», — сказала Громадському прес-секретарка НАБУ Світлана Оліфіра.

Чи фігурує в провадженні Генпрокуратури особисто директор НАБУ Артем Ситник наразі невідомо Фото: Олександр Назаров/Громадське

НАБУ та звинувачення в злочинах

Деркач не перший народний депутат, який звинувачує НАБУ у вчиненні злочинів. Його колега по сесійній залі Максим Поляков (фракція «Народний фронт») звинувачує НАБУ в незаконному прослуховуванні громадян, включно з керівництвом Міністерства оборони. Звернення депутат направив до СБУ. Утім, ці звинувачення він зробив після того, як Генеральний прокурор Юрій Луценко направив до Верховної ради подання на зняття з нього депутатської недоторканності та його затримання в рамках розслідування так званої «бурштинової справи», яку розслідувало НАБУ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Три на два: Як депутатів позбавляли імунітету

«Бурштиновою справою» називають довготривале розслідування НАБУ під прикриттям складної злочинної схеми незаконного видобутку бурштину, в якій фігурує Поляков.

Деркач також заявив, що може стати фігурантом кримінального провадження. 16 серпня він повідомив, що очікує обшуків у своїй депутатській приймальні та приміщенні телерадіокомпанії «Ера», які він пов’язує зі своєю вчорашньою заявою. У НАБУ не коментують, чи фігурує Деркач у кримінальних провадженнях.

Деркач не перший народний депутат, який звинувачує НАБУ у вчиненні злочинів. Раніше депутат Максим Поляков (у центрі) звинуватив керівництво НАБУ в незаконному прослуховуванні громадян, включно з керівництвом Міністерства оборони Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Пов`язані новини