Мікропластик змусив риб більше народжувати — дослідження
Вчені з США та Китаю з’ясували, що волокна мікропластику викликають у риб пошкодження зябер, аневризми і збільшують кількість ікри у самок.
Дослідження опублікували у журналі PLoS One.
Вчені провели серію експериментів з Медакою японською (Oryzias latipes) — рибою, яка метає ікру кожен день, що сильно спрощує вивчення можливих змін у репродуктивній сфері.
Двадцять сім пар дорослих риб випадковим чином розподілили по групах. Контрольна група з дев'яти пар риб перебувала в акваріумах з чистою водою, а дві інші групи — в акваріумах з високим вмістом волокон поліестеру або поліпропілену — найпоширеніших синтетичних волокон.
Експеримент тривав три тижні, протягом яких дослідники щодня стежили за вагою риб, кількістю ікри, споживанням і поглинанням мікроволокон — скільки волокон надходило і скільки виводилося.
Результати експерименту показали, що волокна не приводили до видимих змін стану або маси тіла, не впливали на ембріональну смертність, розвиток ікринок або вилуплення молоді. Після закінчення експерименту вчені досліджували тканини риб, щоб побачити, які зміни відбулися в органах і тканинах.
Як і передбачалося, велика кількість волокон, що містяться у воді, проходить через зяброву порожнину і кишківник і викликає гострі й хронічні зміни в організмі риб. Зокрема, це призвело до структурних змін зябрових пластин, підвищеного вироблення слизу в зябрах і кишківнику, формування значне розширення кровоносної судинианевризму в судинах і змін в клітинах епітелію.
Вчені підкреслюють, що зміни в зябровому апараті можуть привести до нестачі кисню, що робить риб вразливими перед хижаками, менш конкурентоспроможними при видобутку їжі й в боротьбі з іншими самцями за нерест.
Експеримент також показав, що самки, що брали участь в експерименті, з часом стали виробляти більше ікри. Дослідники припускають, що це відбувається через хімічні речовини, які додають у текстиль. Це, наприклад, барвники або поверхнево активні речовини, які використовуються для зняття статичної електрики з волокон синтетичної тканини.