Мінфін США ввів санкції проти іранського міністра через відключення інтернету

Міністерство фінансів Сполучених Штатів Америки розширило санкції проти керівництва Ірану, запровадивши обмеження проти міністра інформації та комунікаційних технологій Джавада Азарі Джаромі через обмеження інтернету під час антиурядових протестів.

Про це повідомили Офісі з контролю за іноземними активами американського мінфіну.

«Лідери Ірану усвідомлюють, що вільний і відкритий Інтернет викриває їхні незаконні дії, тому вони прагнуть цензурувати доступ до Інтернету, щоби припинити протести проти режиму», — йдеться у заяві очільника відомства Стівена Мнучина.

Американські санкції проти міністра інформації та комунікаційних технологій Ірану були запроваджені також через обмеження роботи популярних додатків з обміну повідомленнями, які допомагають десяткам мільйонів іранців залишатися на зв’язку.

У Міністерстві фінансів США нагадали, що подібні відключення в Ірані відбувалися в 2017 та 2018 роках. Крім того, відомство на чолі з Джавадом Азарі Джаромі крім цензурування мережі було залучено в процес стеження за активістами опозиційного руху, підкресли в мінфіні США.

21 листопада повідомлялось, що майже 80 мільйонів жителів Ірану четвертий день не мають доступу до інтернету. Це викликало занепокоєння у міжнародному середовищі.

Як передає Reuters, 21 листопада інтернет відновили в провінції Хормозган.

Раніше повідомлялось, що у містах Ірану влада відключила мобільний зв'язок найбільших операторів країни, а також обмежила доступ до інтернету. Пов'язано це з протестами проти підвищення цін на бензин.

Акції протесту почалися 15 листопада у декількох іранських містах після того, як уряд країни вдвічі підвищив ціни на бензин і ввів квоти на роздрібний продаж палива. Вранці 16 листопада протестувальники намагалися атакувати нафтобазу в місті Сірджан на півдні країни. Щонайменше один з демонстрантів загинув.

Держсекретар США Майк Помпео, у свою чергу, засудив спробу іранської влади відключити інтернет.

«США стоять з багатостраждальним іранським народом, коли той протестує проти несправедливості корумпованого режиму влади. Ми засуджуємо спробу відключення Інтернету», — написав він.

На початку жовтня влада Іраку також відключала інтернет на тлі масових протестів проти високого рівня безробіття, корупції й перебоїв з водопостачанням та електрикою.

Економічну кризу в країні спричинили санкції США, запроваджені після того, як президент США Дональд Трамп вийшов з ядерної угоди з Іраном.

Угода Ірану з Китаєм, США, Францією, Німеччиною, Британією та Росією передбачає відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, зокрема — заборони на міжнародну торгівлю нафтою.

Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки.

Водночас чинна адміністрація США та Ізраїль висловлювали побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї. У підсумку адміністрація Трампа у травні 2018-го оголосила про вихід з угоди та поновлення санкцій проти Тегерана.