Міноборони втратило контроль над чвертю власної землі — експертка антикорупційного комітету з питань оборони

У веденні Міністерства оборони є близько 600 тисяч гектарів землі, проте майже над чвертю відомство втратило контроль, заявила Олена Тригуб, генеральна секретарка Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони.

«Точної цифри (землі, яка є у веденні Міноборони — ред.) немає, це приблизно 600 тисяч гектарів. На сьогодні вони вже втратили ефективний контроль десь над 140 тисячами гектарів. Тобто, це землі, які, грубо кажучи, в них віджали. Їх зараз намагаються повернути через суди, прокуратуру», — сказала Тригуб в ефірі програми «Нині вже» на Громадському.

Вона також наголосила, що тільки понад 20% із земель Міноборони мають належне юридичне оформлення.

«А решта це земля, яка експлуатується, використовується в корупційних цілях. Або її здають в оренду для соняшника, кукурудзи, або там вілли побудували місцеві «олігархи», — сказала експертка.

Вона зазначила, що ніякої користі армії від цієї землі немає.

«Що армія отримує? Тим більше в оренду ця земля здається не за ринковою ціною взагалі. Ми досліджували цю ситуацію, там дійсно страшна ситуація, з якою треба щось робити. Це — пальне для корупції», — вважає Тригуб.

Експертка зауважила. що в бюджеті передбачені облік, інвентаризація та створення кадастру цих земель.

«Ми дослідили це. Виявилося, що ці гроші навіть не довикористовуються, тобто гроші є, але воно не робиться. Так само й з житлом. Рахункова палата представила звіт минулого року і сказала, що там приблизно 50% коштів, виділених на житло для військовослужбовців, на побудову цього житла, просто або неефективно використовуються, або розкрадаються», — розповіла вона.

Тригуб вважає, якщо навести лад з цим, провести справжню інвентаризацію, прибрати корупційну складову, то армія зможе отримувати більше коштів, зокрема й на повний перехід на контрактну основу.

Нагадаємо, перехід на професійну армію і передача землі Міноборони, яка використовується не за призначенням, органам місцевої влади передбачені в так званій військовій доктрині команди обраного президента Володимира Зеленського.

Раніше радник Зеленського Іван Апаршин заявив, що за п'ять років український військовослужбовець отримуватиме від однієї тисячі євро і вище.

Також Апаршин заявив, що у команді Зеленського виступають за формування професійної армії без призову та продовження співпраці з НАТО.

Водночас радник Петра Порошенка Юрій Бірюков вважає, що створення повноцінної контрактної армії потребує значних бюджетних коштів, яких держава виділити не може.