Мін'юст подав апеляцію на скасування нової редакції українського правопису
Міністерство юстиції 12 березня звернулося до Шостого апеляційного адміністративного суду з апеляцією на рішення Окружного адміністративного суду Києва про визнання протиправною постанову уряду, якою у 2019 році ухвалили нову редакцію українського правопису.
Про це повідомила заступниця міністра юстиції Валерія Коломієць.
Вона заявила, що уряд має повноваження здійснювати державну політику у сфері розвитку та функціонування державної мови у всіх галузях, тому вважає рішення ОАСК незаконним. Також вона наголосила, що уряд має право спрямовувати та координувати роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади у сфері мови.
«Тож при ухваленні постанови щодо правопису Кабмін мав повноваження щодо схвалення його нової редакції», — резюмувала Коломієць.
Крім того, за її словами, позивачі у цій справі не навели жодних доказів того, що цією постановою уряду були порушені їхні власні права, свободи та інтереси.
Що передувало?
Окружний адміністративний суд Києва 28 січня скасував постанову Кабінету міністрів, якою у 2019 році ухвалили нову редакцію українського правопису. Його подала херсонська школярка через можливі складнощі зі ЗНО.
За словами адвоката жінки Дмитра Ільченка, позов направили «для захисту української мови від її спотворення на користь регіональних діалектів». Адвокат заявив, що підставою позову було те, що уряд не має права змінювати правопис. Мовляв, це не є його компетенцією.
За інформацією ініціативи «Хто замовив Катю Гандзюк?», позивачка у справі нібито є сестрою дружини Дмитра Ільченка, який водночас є адвокатом самої мами дівчинки та підозрюваного у справі вбивства Катерини Гандзюк Владислава Мангера.
Що означає це рішення суду?
Зі слів адвоката, рішення суду може стати підставою для суспільної дискусії щодо того, якою є нормативна українська мова і як саме говорять українці. Він додає, що рішення набуде чинності після його апеляційного перегляду.
Водночас Олександр Наконечний, президент Академії наук вищої школи України, наголосив, що рішення Президії НАН та Колегії МОН України від 21 жовтня 2018 року, якими була затверджена нова редакція українського правопису, ніким не оскаржені й продовжують діяти в повному обсязі.
Що це за правопис?
Новий український правопис уряд схвалив у травні 2019 року. Він замінив редакцію 1992 року. Нову редакцію розробила Українська національна комісія з питань правопису. Таке рішення ухвалили «з метою забезпечення конституційних положень про державний статус української мови та уніфікації вживання правописних норм».
З травня 2019 року, коли нову редакцію оприлюднили на сайті МОН, в усному мовленні та письмі слід використовувати саме її. Мовознавці зазначили, що у новій редакції українського правопису 95% норм залишилися тими ж, що й були у попередній.
Навіщо оновлювали правопис та чим він відрізняється від попереднього, читайте у нашому матеріалі.