МОН просить прикордонників не карати абітурієнтів з окупованих територій, які хочуть вчитися в українських вишах

Окупаційна влада не пропускає через лінію розмежування абітурієнтів, які хочуть вчитися в українських вишах на підконтрольній Україні території. Ті змушені порушувати порядок в’їзду, щоб усе ж подати документи.

Про це повідомило Міністерство освіти.

У МОН наголошують, що цього року, як і минулого, до освітніх центрів «Донбас-Україна» та «Крим-Україна» надходять звернення щодо випадків заборони окупаційною владою перетину КПВВ. Не пропускають, зокрема, громадян України, які живуть на окупованих територіях, але хочуть вчитися в українських вишах.

«Міністерство освіти і науки України засуджує дії окупаційної влади і наголошує на недопущенні порушень прав дітей вільно обирати заклад освіти для реалізації свого права на здобуття освіти», — кажуть у міністерстві.

Там додають, що розглядають можливість продовження термінів вступної кампанії для осіб з тимчасово окупованих територій на місця державного замовлення.

МОН також звернулося до українських прикордонників з проханням не карати таких абітурієнтів. Адміністративне покарання за незаконний перетин кордону передбачає штраф від 3400 до 8500 грн або адміністративний арешт на строк до 15 діб.

Чому не можуть подати документи онлайн?

У МОН пояснюють, що вступники з ТОТ мають особисто подавати заяву до вишу через освітні центри «Донбас-Україна» та «Крим-Україна», бо у них, як правило, відсутні потрібні документи для електронної реєстрації.

Водночас в Україні наразі немає надійного та дієвого механізму дистанційного вступу громадян з тимчасово окупованих територій. В онлайні не можуть ідентифікувати вступника, захистити його персональні дані та бути впевненими, що саме абітурієнт складає вступні іспити.

У МОН просять повідомляти їм про проблеми, які виникають у вступників з окупованих територій, на гарячу лінію урядового контактного центру 0-800-504-425 або: +38 098 079 69 73 (Viber, Whatsapp, Telegram); +38 095 200 85 73 — для людей з порушеннями слуху (Viber, Whatsapp, Telegram).

Що за освітні центри?

Освітні центри «Донбас-Україна» і «Крим-Україна» допомагають абітурієнтам з окупованих територій подавати необхідні документи для навчання на підготовчих курсах для вступу в українські виші.

Раніше Верховна Рада ухвалила закон і дозволила абітурієнтам з ТОТ вступати до українських вишів за вступними іспитами у межах встановлених квот без складання ЗНО.

Лише минулого року до українських університетів через освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Україна» змогли вступити 2 026 абітурієнтів з окупованих територій.