Монобільшість Зе, бюджетні гроші для Шарія та перший темношкірий депутат. 7 «вперше» виборів у Раду
Вибори до парламенту завершились. Голоси все ще рахують, але чимало висновків з цієї кампанії вже можна зробити. Вона однозначно стала однією з найкоротших. Для багатьох це скликання стане першим у житті. А для когось попереднє стало останнім. Громадське зібрало 7 «уперше» парламентських виборів 2019—го.
1
Вперше явка на парламентських виборах впала так низько — 49,84% відсотків українців. І це вже стало закономірністю, адже показник меншав, починаючи з 94-го:
2
Уперше за всю історію парламентських виборів в Україні одна партія набрала таку кількість голосів — за попередніми підрахунками ЦВК (опрацьовано більше 50% бюлетенів), президентська «Слуга народу» матиме 122 депутата в списку і 125 мажоритарників.
Понад 42% виборців, які віддали свій голос за одну партію — це історичний максимум.
У 1998 - комуністи отримали 24% і 123 депутати
У 2002 — «Наша Україна» отримала 23% підтримки і 112 депутатів
У 2006 — «Партія регіонів» отримала 32% і 186 депутатів
У 2007 — «Партія регіонів» знову набрала 32% і отримала 189 депутатів
У 2012 — у «Партії регіонів» було ще більше — 34%, але з мажоритаркою вийшло менше, аніж у 2012 — 175 депутатів
У 2014 — «Народний фронт» отримав 22% підтримки виборців, але загалом із мажоритарниками став другою фракцією парламенту із 79 депутатами.
3
Президентська партія також вперше перемогла у всіх регіонах України — на сході, заході, в центрі, і на півдні.
Утім, в деяких областях вони все ж не стали першими: з незначним відривом на Львівщині перемагає «Голос» Вакарчука, а в Донецькій та Луганській областях — «Опозиційна платформа — за Життя» Бойка-Медведчука. На закордонному окрузі перемогла «Європейська солідарність» експрезидента Порошенка. Так сталося і на президентських виборах — Володимир Зеленський у другому турі переміг на всіх округах, окрім Львівщини та закордонного округу.
4
Уперше партії не треба думати, з ким сформувати коаліцію. Попередньо «Слуга народу» отримує 247 депутатів, а для коаліційної більшості треба 226. Це означає, що «слуги» можуть самі обрати прем'єра, уряд, генпрокурора, голову СБУ.
Але в планах президента є також змінити Конституцію — зняти депутатську недоторканність, наприклад. Щоправда тут партії таки доведеться шукати союзників скред інших фракцій, адже такі зміни потребують конституційної більшості — 300 голосів.
5
Вперше за законом про фінансування партій українці з бюджету фінансуватимуть політичні сили. І це будуть не лише 5 партій, котрі подолали 5 відсотковий бар'єр та пройшли в парламент 9 скликання. Окрім «Слуги народу», «Опозиційної платформи — за життя», «Європейської солідарності», «Батьківщини» та «Голосу» ми також наступних 5 років фінансуватимемо «Силу і честь» Ігоря Смешка, «Опозиційний блок» Вілкула-Мураєва та «Партію Шарія», радикалів Ляшка, націоналістів зі Свободи та партію прем'єр-міністра Володимира Гройсмана. Шарій отримуватиме, наприклад, щорічно понад 12 мільйонів гривень з бюджету. Чому? Бо всі ці партії подолали 2-х відсотковий бар'єр.
6
Юхим Звягільський вперше з 1991 не буде народним депутатом України. Він був ним усі 8 скликань парламенту. На цих виборах 86-річний політик герой України та співзасновник «Партії регіонів» вирішив не балотуватися.
7
Уперше в українському парламенті буде темношкірий депутат. Це десятий номер списку «Слуги народу», срібний призер Олімпіади в Ріо з греко-римської боротьби Жан Беленюк.