Процес підрахунку голосів на виборах до українського парламенту, Львів, 21 липня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/MYKOLA TYS

21 липня в Україні відбулися позачергові вибори до Верховної ради. Виборчі дільниці зачинилися о 20.00 і почався процес підрахунку голосів. З моменту закриття виборчих дільниць починається зворотний відлік до початку роботи нового парламенту та формування нового уряду. Громадське відповідає, коли в Україні запрацює новий парламент і уряд, та коли депутати зможуть ухвалити перші закони:
1

Коли будуть остаточні результати виборів у Раду?

Після закриття виборчих дільниць, дільничні виборчі комісії починають підраховувати голоси. Результати вони закріплюють у протоколах, які надсилають до окружних комісій, а звідти дані потрапляють до Центральної виборчої комісії. Станом на 10 ранку 22 липня до ЦВК надійшли дані про результати голосування половини округів.У ЦВК є 15 днів на те, щоб підрахувати всі 100% голосів як у загальнодержавному окрузі (тобто, за партійними списками), так і за мажоритарними округами.

Тобто, підрахунок голосів має остаточно завершитися до 5 серпня. Тоді мають встановити остаточні результати виборів.

Після цього у ЦВК є ще 5 днів — максимум до 10 серпня — на те, щоб офіційно оприлюднити результати виборів в урядових газетах «Урядовий кур’єр» та «Голос України». Там мають опублікувати повний список всіх обраних депутатів в алфавітному порядку. 

Читайте також: «Слуга народу» отримала владу. Що може зробити в парламенті партія, яка має коаліційну більшість?

Рішення про обрання людини депутатом є підставою для звільнення з роботи, яка не сумісна з роботою на посаді депутата (наприклад, це робота керівником підприємства). На це у парламентарів буде 20 днів з моменту, оприлюднення офіційних результатів виборів. Якщо цього не станеться, ЦВК не видасть новообраному депутату тимчасового посвідчення і він так і не зможе приступити до виконання своїх обов’язків.

Звільнитися з роботи депутати повинні щонайпізніше до 31 серпня. Після цього ЦВК видасть їм тимчасове посвідчення, яке є підставою для складання присяги народного депутата. На видачу посвідчень у ЦВК є 7 днів — до 7 вересня

2

Коли буде перше засідання нового парламенту?

Перше засідання Верховної Ради має відбутися протягом 30 днів після офіційного оголошення результатів виборів — тобто до 9 вересня 2019 року.

На першому засіданні нової Ради депутати складуть присягу, текст якої закріплений у Конституції. Після складання присяги новообрані депутати нарешті здобудуть свої повноваження та депутатську недоторканність, а парламентарі попереднього скликання офіційно перестануть бути депутатами.

Таким чином щонайпізніше 9 вересня депутати зможуть ухвалювати свої перші рішення та постанови, а також розпочати переговори про формування коаліції.

3

Коли буде коаліція і новий уряд?

Саме коаліція, відповідно до Конституції, формує склад уряду. На переговори про формування коаліції у депутатів є місяць з дня відкриття першого засідання Ради та складання присяги. Тобто, щонайпізніше, коаліція має сформуватися до 9 жовтня 2019 року.

Коаліція має запропонувати президенту кандидатуру нового голови уряду — прем’єр-міністра України. Також коаліція пропонує президенту кандидатів на посади голів міністерств, крім міністрів оборони та закордонних справ.

Президент має внести на затвердження парламентом кандидатуру прем’єра (з переліку кандидатур, схвалених коаліцією), голови МЗС та Міноборони. Згодом новообраний прем’єр-міністр вносить на затвердження Ради очільників решти міністерств.

Попередній уряд складає свої повноваження під час першого засідання Верховної ради, але він буде виконувати свої обов'язки до формування нового уряду парламентом 9-ого скликання.

Таким чином, щонайпізніше, Рада запрацює у вересні, а уряд — у жовтні. Водночас сам президент Зеленський та представники його політичної партії «Слуга народу» заявляли, що планують провести перше засідання Ради вже на День незалежності24 серпня.

Читайте також: Перші результати виборів у Раду: що представники партій кажуть про коаліцію та уряд

Поділитись: