Голова партії «Слуга народу» Дмитро Разумков (ліворуч) під час брифінгу в штабі партії в день парламентських виборів, Київ, 21 липня 2019 року
Фото:

Ратинський В'ячеслав/УНІАН

Розгромну перемогу на дострокових парламентських виборах, за попередніми даними, здобула президентська партія «Слуга народу», яка отримає понад 120 місць за партійними списками та стільки ж може провести мажоритарників. Вдруге в історії українського парламенту буде більшість однієї партії.

Що може «Слуга народу», маючи коаліційну більшість, та для чого політсилі Зеленського об’єднуватися з іншими фракціями з’ясовувало Громадське.

Що може партія, яка має в парламенті звичайну більшість?

Партія, яка на парламентських виборах здобула 226 і більше мандатів отримує повноваження більшості. Це означає, що вона самостійно може формувати склад Кабінету міністрів, приймати більшість законів, які не потребують внесення змін до Конституції, призначати суддів Конституційного суду, делегувати своїх представників в конкурсні комісії з відбору керівників Національного антикорупційного бюро чи Нацагенства з питань запобігання корупції.

За наявної вертикалі «президент коаліція уряд» уся відповідальність за рішення в країні ляже на представників «Слуги народу».

Чи зможе «Слуга народу» змінювати Конституцію?

Ні. Для цього потрібна конституційна більшість. Для внесення змін до Конституції законопроєкти мають проходити окрему процедуру ухвалення — за них мають проголосувати більше 300 депутатів. Ще конституційна більшість потрібна для того, щоб проголосувати за імпічмент президента та для подолання президентського вето на законопроєкти.

Які зміни до Конституції обіцяла партія-переможець?

«Слуга народу» обіцяла скасувати недоторканність народних депутатів та запровадити механізм народного ветування на щойно ухвалені закони. Що недоторканність, що загальний порядок прийняття законів прописані в Конституції, тому під ці питання доведеться збирати 300 і більше голосів.

Аналогічна і ситуація з продовженням реформи децентралізації та перетворенням державних адміністрацій на префектури європейського типу. Створювати мирові суди теж доведеться, вносячи зміни до Конституції. 

З ким готова об’єднуватися в парламенті партія-переможець?

Попри те, що у «Слуги народу» понад 226 місць у парламенті ІХ скликання, там готові об’єднуватися із партією «Голос» Святослава Вакарчука. Про це після оголошення результатів екзит-полів сказав президент Володимир Зеленський.

Офіційних повідомлень про бажання об’єднатися з «Батьківщиною» від представників «Слуги» не було, однак в штабі такий варіант вважають доволі оптимістичним. Особливо на тлі заяв, що «Батьківщина» не претендує на жодні посади.

Чи була монобільшість в українському парламенті?

Так. У Верховній Раді першого скликання (1990-1994 років), яка обиралася виключно за мажоритарними округами, була так звана «група 239» — офіційно оформлена комуністична більшість. І хоч депутати цієї групи підтримали Декларацію про суверенітет, проте послідовно відстоювали ідею збереження СРСР або підписання нового союзного договору. Очолював групу секретар комісії з агропромислового комплексу Олександр Мороз.

У 1991 році після поразки серпневого путчу в Москві, проголошення незалежності України та заборони діяльності Компартії «група 239» припинила свою діяльність, а її лідер Олександр Мороз взявся за створення Соціалістичної партії України.

Поділитись: