МОЗ планує у 2021 році майже вдвічі збільшити кількість трансплантацій кісткового мозку

У 2021 році в Україні планують провести 480 трансплантацій кісткового мозку. Для порівняння, у 2020 році провели 204 такі операції.

Про це повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов під час онлайн-брифінгу 12 січня.

З його слів, в Україні роблять два види таких трансплантацій: аутологічна, коли пацієнт отримує власний кістковий мозок, та колагенна — від родинного або іншого донора.

Протягом 2020 року до пілотного проєкту трансплантацій кісткового мозку приєдналися ще три лікарні, тепер таких центрів є шість. Чотири з них розташовані у Києві та по одному — у Львові та Черкасах.

Завдяки трансплантації кісткового мозку відновлюються стовбурові клітини, які були зруйновані хіміє- або радіотерапією, наприклад, під час онкологічних захворювань.

Хімія може вбивати не лише ракові клітини, а й здорові. Завдяки цій трансплантації відбувається заміщення стовбурових клітин, які були зруйновані. Без них людина не може жити, тож досить часто ця процедура є єдиним шансом на життя.

Трансплантація в Україні

Операції з трансплантації органів в Україні стали можливими з квітня 2019 року, відколи набув чинності закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині». Він, зокрема, регулює пересадку органів від померлої людини.

У 2019-му в Ковелі вперше за 15 років трансплантували серце. Для операції пацієнта везли з Києва. 4 липня 2020-го у Львові провели потрійну операцію з трансплантації: пересадили серце та дві нирки. А наприкінці грудня львівські лікарі провели першу у західній Україні операцію з трансплантації печінки.

З 1 січня цього року відповідно до рішення уряду запрацювала Єдина державна інформаційна система трансплантації органів та тканин (ЄДІСТ), яка зіставлятиме перелік очікування пацієнтів та донорські органи. У грудні 2020-го Степанов переконував, що завдяки цій системі Україна вже за три роки зможе досягти повної трансплантаційної незалежності, коли українцям не доведеться виїжджати за кордон для проведення операцій.