На аукціоні за $750 тисяч продали останні слова, сказані людиною на Місяці (поки що)
На аукціоні RR Auction в американському місті Бостон 21 жовтня майже за 745 тисяч доларів продали збірку інструкцій астронавта США Юджина Сернана — він очолював останню на сьогодні людську місію на Місяць «Аполлон—17» у грудні 1972 року. Її унікальність — наявність нотаток останнього виступу людини на поверхні супутника Землі.
Про це повідомляється на сторінці лота.
14 грудня 1972 року Сернан виголосив останні слова з місячної поверхні, перш ніж зійти на борт «Аполлона-17» і вирушити на Землю. Перед виступом він зробив нотатки на останній сторінці збірки інструкцій — книжечки, що кріпилася зовні скафандра й містила інформацію про щоденні обов’язки астронавта.
«Тут людина завершила своє перше освоєння Місяця, грудень 1972 року нашої ери. Хай дух миру, з яким ми прийшли, буде відображений у житті всього людства», — так починалася промова Сернана, яку транслювали в прямому етері. Він також висловив упевненість, що їхня тодішня місія «визначила майбутнє людства», а повернення людини на Місяць буде швидким.
Збірку інструкцій Сернан тримав із собою понад сім годин, упродовж яких перебував на поверхні Місяця. За цей час він подолав понад 12 кілометрів місячною поверхнею на місяцеході разом із колегою, астронавтом Гаррісоном Шміттом. Книжечка також містить власноруч створену Сернаном карту ділянки Місяця, яку він дослідив.
«Аполлону-17» судилося стати останньою, шостою місією Національного аерокосмічного агентства США (NASA) з дослідження Місяця. Тоді вони надто дорого обходилися американському бюджету, що викликало обурення громадян, не призвели до суттєвих наукових проривів і просто були нецікаві американцям та владі.
Після завершення програми «Аполлон» Сернан, який загалом брав участь у трьох космічних польотах, у 1976 році звільнився з NASA і працював на телебаченні, розповідаючи про технології. До своєї смерті у 2017 році він знявся в кількох документальних серіалах і написав книгу, а на його честь назвали астероїд.
Зараз, як відомо, США активно працюють над організацією нової місії на Місяць. Їхня програма «Артеміда» передбачає організацію наукових досліджень та пошуку економічних вигод від використання Місяця. Йдеться, зокрема, про перетворення супутника на майданчик для подальшого дослідження Марса.
У травні 2020 року NASA розробило «пакт Артеміди» — перелік принципів, які врегульовують дослідження супутника Землі космічними державами. Нині до пакту приєдналися вісім держав: Австралія, Канада, Італія, Японія, Люксембург, Об’єднані Арабські Емірати, Велика Британія та Україна.
Однією з найбільш амбітних цілей «Артеміди» є висадка до кінця 2024 року на поверхню Місяця «першої жінки й наступного чоловіка». А втім, «Артеміда» вже відстає від графіка на три роки й перевищує бюджет майже на 3 мільярди доларів. Водночас Конгрес США скоротив фінансування програми з 3,2 мільярда доларів до 850 мільйонів.