На Енергетичній раді ЄС-США обговорили постачання газу для України. Що вирішили?
У Вашингтоні 7 лютого пройшла перша за чотири роки Енергетична рада Європейського Союзу та США. На ній, зокрема, обговорили варіанти можливих додаткових постачань газу до Європи. Захід пообіцяв працювати над гарантуванням енергетичної безпеки України та Молдови — зокрема, над можливістю реверсного постачання газу.
Про це йдеться у заяві за підсумками засідання Енергетичної ради ЄС-США, передає «Інтерфакс-Україна».
Рада заявила, що вважає неприпустимим використовувати постачання енергії для геополітичного тиску. Тож там кажуть про готовність посилювати енергетичну безпеки України та Молдови. Для цього слід використати «реверсне постачання газу», йдеться у документі.
Рада зазначила, що на геополітичній арені спостерігається «напруженість», тож США та ЄС обговорили подальшу співпрацю, спрямовану на забезпечення постачання достатньої кількості енергії в ЄС та сусідні країни.
Енергетична рада наголосила, що Україна є стратегічним партнером як для ЄС, так і для США, і для неї важлива енергетична безпека. На думку Ради, Україні потрібні «потужні, транспарентні та незалежні структури у сфері енергетики».
Під час спільної конференції за підсумками Ради, глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель заявив, що сьогодні ЄС та США надіслали «потужний сигнал» про спільний намір посилити енергетичну безпеку в Європі та в сусідніх країнах.
«Енергетичні питання є центральними для цієї кризи, тому що Росія не вагається використовувати суттєве енергетичне постачання в Європу як важіль для отримання геополітичної вигоди», — наголосив Боррель, цитує «Укрінформ».
Нагадаємо, за день до проведення Енергетичної ради ЄС-США Боррель заявив, що ЄС і США мають допомогти Україні гарантувати її енергетичну безпеку на тлі високих цін та проблем з постачанням газу з Росії.
Боррель висловлював сподівання, що Енергетична рада дасть можливість ще краще скоординувати реформи енергетичного ринку напередодні синхронізації України з європейською електромережею, запланованою на 2023 рік.
Газова криза у Європі
Наприкінці 2021-го у Європі відбувалося рекордне зростання ціни на газ. Наприклад, за даними британської біржі ICE, 21 грудня 2021-го вартість блакитного палива перевищила 2000 доларів за тисячу кубометрів. Щоправда, у січні ціни суттєво зменшилися — до менш ніж 900 доларів за тисячу кубометрів.
Через рекордні ціни на газ деякі підприємства були змушені скорочувати або призупиняти виробництво. А європейські держави та ЄС ухвалювали програми підтримки населення й бізнесу.
Причин стрімкого зростання цін називали декілька: відновлення економіки після пандемії COVID-19 (яка потребує газу для виробництва енергії), низькі запаси газу в підземних сховищах у Європі, а також створення Росією штучного дефіциту газу.
Bloomberg, посилаючись на джерела, писало, що Росія не пропонуватиме Європі збільшення постачання газу для нормалізації цін на нього, якщо європейський регулятор не схвалить запуск газопроводу «Північний потік-2».
На тлі цього Сполучені Штати розробляють план допомоги Європі, якщо Росія заблокує постачання газу.