На Півдні відібрали перші проби ґрунту після затоплення. Чи виявили забруднення?

У Херсоні та на Миколаївщині відібрали перші 23 проби ґрунту на тих територіях, де повністю спала вода після затоплення внаслідок підриву Каховської ГЕС.

Про це повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Там пояснили, що дослідження дозволяють встановити рівень забруднення ґрунту. Зокрема наявність у ньому токсичних речовин та рівень паразитарного забруднення.

Станом на 4 липня 95% проб відповідають гігієнічним вимогам. У 5% проб, відібраних у районі річкового порту Херсона, зафіксовані перевищення за паразитологічними показниками.

«Йдеться про яйця гельмінтів та наявність у пробах кишкових цист, які можуть спричиняти гастроентерит чи дизентерію. Ці інфекційні захворювання передаються через контакт із забрудненими речовинами», — зазначили у міністерстві.

Що рекомендує МОЗ?

У відомстві наголосили, що для запобігання ймовірному зараженню людям важливо:

  • уникати контакту із забрудненим ґрунтом, зокрема під час обробки землі для сільськогосподарських потреб;
  • не вживати забруднені овочі та фрукти й не використовувати воду з криниць на забрудненій території.

«У разі виникнення таких симптомів як діарея, блювота, біль у животі або інших ознак захворювання важливо звернутися до лікаря якомога швидше. Лікар зможе зробити відповідну діагностику та призначити своєчасне лікування», — зазначили у міністерстві.

Підрив Каховської ГЕС 

Він стався у ніч проти 6 червня. В «Укргідроенерго» повідомили, що Каховська гідроелектростанція відновленню не підлягає. Підрив призвів до підтоплень територій у Херсонській і Миколаївській областях. Через це декілька мільйонів тонн українського врожаю можуть утратити, а поля на Півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі.

Через підрив греблі стався витік мастила з машинного залу гідроелектростанції: воно потекло в напрямку Чорного моря. На Одещині в морі зафіксували цвітіння. Крім того, в акваторії Чорного моря дрейфують заміновані предмети, їх може винести до узбережжя.

20 червня МВС повідомило про 21 загиблу людину внаслідок підриву росіянами Каховської гідроелектростанції. З них п'ять загинули через прицільні постріли росіян.

Зеленський 29 червня провів зустріч із Міжнародною робочою групою щодо впливу війни на довкілля. Вони обговорили наслідки підриву греблі ГЕС, а також загибель людей в окупованих населених пунктах через катастрофу, де росіяни не здійснювали евакуацію із затоплених територій.