На тлі справи щодо Протасевича в «ЛНР» хочуть ввести смертну кару за «злочини проти миру»
«Генеральна прокуратура ЛНР» запропонувала ввести смертну кару за «злочини проти миру та безпеки людства». Така ініціатива пролунала на тлі порушення бойовиками справи проти білоруського опозиціонера Романа Протасевича, якого наприкінці травня затримали у Мінську.
Про пропозицію посилити відповідальність йдеться на сайті «Генеральної прокуратури ЛНР».
У «прокуратурі» заявили, що розслідують «застосування заборонених засобів і методів ведення війни, а також вчинення геноциду». Під час слідчих дій вони нібито встановили «кричущі факти, які свідчать про нелюдськість українських карателів — учасників так званих "добробатів" і бойовиків ЗСУ».
«Покарання має бути пропорційним скоєному злочину, і вбивство мирних жителів Донбасу українськими карателями не можна виправдати нічим», — вважають бойовики.
З клопотанням посилити відповідальність «аж до вищої міри» так звана генпрокуратура звернулася до «парламенту» і ватажка «ЛНР» Леоніда Пасічника.
Така ініціатива з боку «Генеральної прокуратури ЛНР» пролунала після того, як 27 травня проти затриманого у Мінську білоруського опозиціонера Романа Протасевича бойовики порушили справу. Його підозрюють в участі у бойових діях на Донбасі у складі батальйону «Азов». Про це говорив і очільник Комітету державної безпеки Білорусі Іван Тертель. Він казав, що Роман Протасевич «відповідає визначенню терориста» та «бойовика-найманця».
Натомість засновник і перший командир полку «Азов» Андрій Білецький відповів, що Протасевич був у зоні бойових дій не як військовий, а як журналіст.
А 1 червня «Генеральна прокуратура ЛНР» звернулася до Білорусі з проханням видати Протасевича «для проведення слідчого експерименту». Того ж дня самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що не проти, щоб бойовики допитали опозиціонера, але на території його країни.
Затримання Протасевича
23 травня в Мінську затримали білоруського опозиціонера й співзасновника опозиційних білоруських Telegram-каналів Романа Протасевича. Він перебував на літаку Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса.
Під час прольоту над територією Білорусі тамтешні диспетчери повідомили про ймовірне мінування борту. Літак у супроводі винищувача сів в аеропорту Мінська. Там під час повторного огляду пасажирів затримали Протасевича, а також його дівчину, громадянку Росії Софію Сапегу. Її заарештували на два місяці за звинуваченнями в кримінальних правопорушеннях.
Вимушену посадку літака й затримання Протасевича засудили європейські політики, США й Україна. Країни ЄС і Велика Британія вирішили закрити своє небо для білоруських літаків. Україна припинила авіасполучення з Білоруссю з 26 травня.