На виборах у Шотландії абсолютну більшість здобувають партії, які виступають за новий референдум про незалежність

За результатами підрахунку голосів на виборах, які відбулися 6 травня, Шотландська національна партія (ШНП) отримує 64 місця в парламенті країни (Голіруд) — на одне менше, ніж потрібно для абсолютної більшості.

Про це повідомляє The Scotsman.

Якщо порівняти з попереднім складом Голіруду, обраним у 2016 році, Шотландська національна партія здобула два додаткових місця. Разом із «Шотландською партією зелених» (8 мандатів, на два більше, ніж було) ШНП утворює більшість прихильників референдуму за статус країни.

Лідерка Шотландської національної партії та аналог посади прем'єр-міністра в країнах, які складають Сполучене Королівствоперша міністерка Шотландії Нікола Стерджен заявила про «історичну та неймовірну» перемогу своєї політсили — вона обирається четвертий раз поспіль, починаючи з 2007 року.

За словами Стерджен, вибори також свідчать, що не існує «жодного демократичного обґрунтування для спроб [прем’єра Великої Британії] Бориса Джонсона чи будь-кого ще відмовляти шотландцям у праві обирати власне майбутнє».

Для проведення референдуму щодо незалежності, який мав би обов’язковий результат, Единбург повинен отримати згоду центрального уряду Великої Британії. Борис Джонсон не раз наголошував, що такої згоди давати не буде.

В інтерв’ю The Daily Telegraph 8 травня Джонсон назвав ідею референдуму «необдуманою та безвідповідальною»: «Мені здається, що вони [Шотландська національна партія] відступили від ідеї референдуму, і це доволі мудро».

У чому особливість референдуму про незалежність Шотландії?

Ідею другого референдуму про незалежність Шотландії у країні обговорюють уже останні кілька місяців. Вона посилилася на тлі регіональних виборів, а також через виникнення суперечок між Лондоном і Брюсселем щодо Brexit (у Шотландії більшість висловлювалися проти виходу з ЄС).

За референдум виступають як ШНП і «Шотландські зелені», так і новостворена партія Alba на чолі з колишнім партійцем ШНП Алексом Салмондом (у парламент не пройшла). У березні видання Politico писало, що шотландські політики також ведуть лобістську діяльність у Брюсселі, шукаючи підтримки своїм намірам.

Шотландці, як свідчать опитування, не мають переконливої думки щодо незалежності країни. В одному з останніх опитувань, здійсненому на замовлення Sky News, респонденти висловилися порівну (50-50) за й проти незалежності Шотландії.

Водночас наприкінці квітня понад 170 діячів культури з країн ЄС підписали відкритого листа, в якому закликали Брюссель посприяти входженню незалежної Шотландії назад до об'єднання.