В Афганістані заблоковані 12 громадян України. Вони перебувають на військовій базі, яку оточили таліби

Громадяни України, які працювали в Афганістані за приватним військовим контрактом, наразі виявилися заблокованими на базі у країні. Її оточили таліби, однак зараз невідомо чи є українці заручниками.

Про це з посиланням на українців з бази та їхніх родичів пишуть «Суспільне» та «Ліга.нет». Речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко також підтвердив нам цю інформацію.

Так, Валерія Ібрагімова розповіла «Суспільному», що її чоловік працював у приватній компанії в столиці Афганістану приблизно два роки. Він охороняв посольства та бізнес-центри. Компанія придбала чоловіку квиток в Україну на 18 серпня, однак після захоплення Кабулу талібами усі комерційні рейси з місцевого аеропорту скасували. Лише військові та евакуаційні літаки могли здійснювати польоти.

Жінка розповіла, що її чоловіка та його колег мали евакуювати після того, як евакуюють посольства, які вони охороняли, але не встигли.

Зараз українці перебувають на базі приватної компанії у Кабулі та не можуть самостійно її лишити. Як нам зазначили у МЗС, зараз відомо про 12 громадян України, які перебувають там. Однак, за даними ЗМІ, заблоковані українці є і на інших базах.

«Вони заблоковані всередині та не можуть вийти за межі бази, бо у місті відбувається хаос. База оточена талібами, наразі все безкровно, мирно та без стрілянини. Але хлопці не можуть зрозуміти, у якому становищі вони перебувають. Найімовірніше, їх тримають у заручниках», ㅡ розповіла жінка.

Вона зазначила, що зранку 16 серпня ще мала зв'язок з чоловіком. Близько 7:30 він написав, що таліби вже на базі. Співрозмовник «Ліга» зазначив, що таліби сказали віддати зброю.

«Ми сказали, що поки ми тут зброю віддавати не будемо. Вони нашу стару охорону прогнали, самі стали замість неї», ㅡ цитує видання співрозмовника із заблокованої бази.

Заблоковані українці та їхні родичі звернулися по допомогу до Міністерства закордонних справ, військового аташе та консульства України у Таджикистані.

За їхніми словами на деякі листи та дзвінки відповіді не було. Втім, українцям таки запропонували своїм ходом дістатися до Пакистану. З іншого боку, вони не можуть покинути базу, а до аеропорту потрібно добиратися три кілометри: «За Пакистан і говорити нема чого».

Олег Ніколенко зазначив нам, що наразі посольство України підтримує зв'язок із заблокованими Українцями та буде інструктувати про подальші кроки, щойно з'явиться можливість евакуації.

Що відбувається в Афганістані?

З травня 2021 року в Афганістані тривають активні воєнні дії. Вони почалися після оголошення США про виведення військ з Афганістану, де ті перебували понад 20 років: спершу — для стримування «Талібану» й боротьби з терористами, які здійснили напади на США, потім — для укріплення безпеки країни.

Виведення американських військ є передумовою початку мирного процесу, про який сторони в Афганістані домовилися ще в лютому 2020 року за посередництва США. Згідно з умовами тієї угоди, після виведення іноземних військ з Афганістану таліби й Кабул повинні були розпочати внутрішній діалог для політичного розв'язання свого протистояння.

Уряд Афганістану побоювався, що відсутність американських військ у країні розв'яже руки «Талібану» й призведе до поступового захоплення країни бойовиками, що, власне, і сталося.

15 серпня таліби захопили Кабул, увійшли в президентський палац і планують найближчим часом оголосити про створення Ісламського Емірату Афганістан. Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу. А президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни.