В Катарі 12 вересня розпочалися історичні перемовини між Афганістаном та «Талібаном» про припинення затяжного конфлікту, який триває майже два десятиліття і забрав життя десятки тисяч людей.

Про це пише Al Jazeera.

Так, на офіційній церемонії відкриття перемовин у Досі від Афганістану виступив голова Вищої ради з національного примирення Абдула Абдула, від «Талібану» — заступник лідера угрупування Абдул Гані Барадар. Був присутній також держсекретар США Майк Помпео.

Сам процес перемовин, де сторони вперше за довгий час зустрінуться віч-на-віч, розпочнеться у понеділок, 14 вересня.

Афганська сторона наголошує, що шукає міцний та гідний мир.

«Я вірю, що якщо ми протягнемо один одному руки і будемо чесно працювати задля миру, нинішні страждання в країні припиняться», — сказав Абдула Абдула і закликав до «гуманітарного припинення вогню».

Водночас талібанська сторона знову наголосила на необхідності запровадити в країні «ісламську систему» правління.

«Ми хочемо, щоб Афганістан був незалежною, розвинутою країною. І в ньому повинна бути ісламська система, у якій всі його громадяни бачать своє відображення», — сказав Барадар.

Віцепрем'єр-міністр і міністр закордонних справ Катару Мохаммед бін Абдулрахман бін Джасім Аль Тані (справа) на зустрічі із заступником лідера талібів Абдулою Барадаром (зліва), Доха, 12 вересня 2020 рік
Фото:

EPA-EFE / QATAR NEWS AGENCY HANDOUT HANDOUT

Водночас держсекретар США Майк Помпео сказав обидвом сторонам, що «вибір їхньої майбутньої політичної системи, звісно, належить їм» і закликав «скористатися можливістю» забезпечити мир.

Перемовини між талібами та Афганістаном

Мирні перемовини повинні були відбутися ще у березні 2020 року, але їх неодноразово відкладали через договір про обмін полоненими, який ухвалили в рамках угоди між США та «Талібаном», підписаної у лютому.

Тоді таліби погодилися звільнити тисячу афганських військових, а уряд Афганістану заявив про готовність звільнити 5 тисяч полонених талібів.

Однак Франція та Австралія виступили проти звільнення шести талібів, які причетні до вбивства їхніх громадян. Як повідомляє Al Jazeera з посиланням на джерела в уряді Афганістану та серед лідерів «Талібану», компромісу вдалося досягти, відправивши шістьох полонених в Катар, де вони залишаться під вартою.

Чи можна сподіватися на мир?

Спеціальний представник США з питань Афганістану Залмай Халілзад стверджує, що хоч і перемовини обнадійливі, залишається вирішити ще багато проблем. Перемовини він назвав «новим етапом дипломатії за мир в Афганістані».

Ймовірно, найважче сторонам буде погодити систему правління, оскільки уряд Афганістану підтримує нинішню демократичну, а таліби хочуть відновити свою версію ісламського закону. 

Що нині відбувається в Афганістані?

29 лютого 2020 року США підписали з «Талібаном» мирну угоду, яка має покласти край 18-річній війні в Афганістані. Вона передбачає виведення усіх американських військ з Афганістану. «Талібан» зі свого боку зобов’язався не приховувати представників інших терористичних угруповань і провести повноцінні переговори з урядом Афганістану. 

Зазначимо, що військові США та їхніх союзників перебувають в Афганістані з 2001 року. Ввести їх туди розпорядився президент Джордж Буш у відповідь на теракти 11 вересня 2001 року, оскільки «Талібан» переховував терористичну мережу «Аль-Каїда» та її лідера — Усаму бен Ладена.

Поділитись: