Нацбанк може зібратися на позачергове засідання щодо облікової ставки, якщо економічна криза посилюватиметься

У Національному банку України не виключають можливості проведення позачергового засідання з питань облікової ставки. Провести таке засідання можуть у разі, якщо ситуація з поширенням коронавірусу загрожуватиме макроекономічній стабільності.

Про це повідомив заступник голови Нацбанку Дмитро Сологуб під час брифінгу з питань облікової ставки 12 березня.

«В останні дні ми бачили багато прикладів позачергового перегляду ставки. Я не можу нічого виключати. Ситуація дуже динамічна: як з економікою, так і з поширенням вірусу», — повідомив Сологуб.

За його словами, наразі Нацбанк не бачить загроз для макроекономічної стабільності України, однак готовий діяти та оголосити рішення щодо облікової ставки у разі, якщо коронавірус створить загрозу для економічної стабільності.

У Нацбанку зазначають, що екстрені засідання щодо облікових ставок останнім часом проводили Банк Англії, Федеральна резервна система США, а також центральний банк Сербії (усі вони екстрено знижували облікову ставку для стимулювання економіки) та центробанк Казахстану (він облікову ставку навпаки підвищив).

12 березня Нацбанк знизив облікову ставку з 11% до 10% річних.

Рішення про облікову ставку Нацбанк ухвалив на тлі рекордно низької інфляції, яку зафіксували в Україні у лютому 2020 року. Так, у річному вимірі інфляція склала 2,4%, а за місяць ціни взагалі впали на 0,3%.

30 січня Національний банк України знизив рівень облікової ставки з 13,5% річних до 11% річних. Також у Нацбанку зазначали, що можуть знизити облікову ставку до 7% річних вже до середини 2020 року, тобто раніше, ніж очікувалося раніше.

Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. Вона являє собою відсоток, під який НБУ надає кошти банкам та, відповідно, нижче якого комерційним банкам невигідно давати кредити клієнтам.

Облікова ставка — це один з ключових інструментів управління інфляцією. Підвищуючи облікову ставку Нацбанк збільшує вартість кредитів та депозитів, чим стимулює українців більше заощаджувати кошти. Зниження облікової ставки має зворотний ефект та стимулює людей більше коштів витрачати у конкретний момент, що впливає на зростання цін.