Нацкорпус, кримінальні справи та опір карантину: що ми знаємо про мера Черкас Бондаренка?

4 травня міського голову Черкас Анатолія Бондаренка викликали на допит до Національної поліції через передчасне пом'якшення карантину у місті. На рішення очільника Черкас негативно відреагували президент України Володимир Зеленський та міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Що відомо про Анатолія Бондаренка?

За чи проти карантину?

Ще кілька тижнів тому Бондаренко був за карантин та казав, що владі треба діяти ще жорсткіше. 14 березня міський голова Черкас заявляв: «Та демократія, яка є зараз — вона ні до чого доброго не приведе. Ті події, які відбулися в Китаї — тільки жорсткі міри карантину. Вони фактично побороли епідемію, а в нас такі міри викликають нерозуміння. Вірус надзвичайно страшний».

Але вже 1 травня міська рада Черкас пом’якшила карантин для частини підприємців міста. В інтерв’ю hromadske Бондаренко аргументував це тим, що, по-перше, його попросили місцеві мешканці, а по-друге — що в країні мають працювати не тільки заклади депутатів «Слуги народу».

Поліція ініціативу Бондаренка не оцінила і розпочала кримінальне провадження, оскільки таке рішення місцевої влади суперечить постанові уряду про всеукраїнський карантин до 11 травня. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков сказав, що мер міста «загрався» й «реагування буде жорстким». Президент Зеленський передав «полум’яний привіт» меру та пригрозив відповідальністю.

Сам Бондаренко запевнив, що його «не залякати». Увечері 1 травня місцеві підприємці та представники «Національного корпусу» влаштували страйк під стінами Головного управління Нацполіції Черкас. Вони вимагали дати працювати малому та середньому бізнесу та виступали проти залякування членів виконкому Черкаської міської ради.

На декілька днів Бондаренко став героєм. Черкаси порівнювали з українським тральщиком з такою ж назвою — під час анексії Криму його заблокували російські війська в бухті Донузлав. «Черкаси знову чинитимуть спротив»,заявив Бондаренко.

Розбираємося, чим він взагалі відомий:

Будинок культури та помічник ексрегіонала

46-річний Анатолій Бондаренко народився в селищі міського типусмт Лисянка Черкаської області. Має дві вищі економічні освіти. У 1990-х роках працював у розвідроті Збройних Сил України, згодом — товарознавцем на лисянській будівельно-торгівельній базі «Будматеріали» та в районному будинку культури.

З 2000-го кілька років був заступником голови Всеукраїнської громадської організації «Ліга української молоді». Згодом очолив Лисянську селищну раду. Пізніше — адміністрацію. З 2007 року працював заступником ТОВ СП «Нібулон». У березні 2010 року очолив Черкаську обласну організацію партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина». Під час Майдану керував Черкаською Народною радою і Рухом Опору. У 2014 повернувся у політику, як помічник народного депутата Олексія Рябчина.

До цього Бондаренко вже встиг попрацювати помічником депутатів декількох скликань: Людмили Супрун («За єдину країну!»), Миколи Томенка («Наша Україна»), Бориса Петрова («Партія регіонів»). З 2015 року є міським головою Черкас.

Міський голова Черкас Анатолій Бондаренкосторінка у facebook

Тендери, закупівлі та Нацкорпус

У 2016 році місцеві активісти звинувачували міську владу у скасуванні допорогових закупівель у системі «Прозорро». Казали, ці закупівлі перешкоджають прозорості у витратах міського бюджету. Сам Бондаренко тоді назвав це «політичним замовленням».

Також у 2016 році Бондаренко звертався до Кабінету міністрів України з проханням захистити черкаський завод «Азот», який перебував на межі зупинки.

У 2018 році за його підтримки провели тендер на прибирання вулиць на 56 мільйонів гривень. В тендері взяли участь лише дві компанії. Власник обох — місцевий підприємець Андрій Бортник. Тоді ці торги розслідувала поліція.

У квітні 2019 Бондаренко ініціював звернення до ДБР з приводу ймовірного підкупу виборців та неправомірних дій обласної прокуратури.

У 2019-му Бондаренко підтримав акції «Національного корпусу» проти Петра Порошенка та Ігоря Гладковського (Свинарчука). Тоді активісти влаштували сутички з поліцією, кількох з них затримали: «Замість того, щоб спілкуватися з людьми, президент учора банально втік. Йому треба було відповісти патріотам, коли буде затриманий Свинарчук і його діти. Мені це нагадує події п’ятирічної давнини, коли губернатором був Сергій Тулуб і затримували наших патріотів. Затримання Кухарчука і його колегу — ганебно. Черкащани цього так не залишать. Я буду звертатись до громади, щоб адекватно оцінити дії поліції!».

У квітні 2018 представники опозиційної до міського голови політичної сили — «Партії вільних демократів», організували закриті збори, де голосували за відкликання п’ятьох депутатів, які вийшли із партії та приєдналися до про-мерівської більшості в міськраді. У відповідь, за кілька днів «Національний корпус» підтримав Бондаренка і влаштував показове «відкликання» екссекретаря міськради Олександра Радуцького.

Місцеве Оргазізована злочинна групаОЗГ

Після історії із пом’якшенням карантину, у соцмережах згадали про те, що Анатолій Бондаренко нібито має відношення до місцевої ОЗГ «Торпеда». Угруповання виникло у 1990-х роках, у середині 2000-х нібито залягло на дно, а згадали про нього знову у 2015-му.

За словами тодішнього лідера парламентської фракції БПП «Солідарність» Юрія Луценка, «торпедівці» впливали на місцевий центр партії «БПП», та просували своїх людей на місця депутатів. Пізніше, у поліції заявили, що затримали членів «Торпеди», які «виконували антиукраїнські замовлення», та ще запевнили, що члени банди готували замах на міністра внутрішніх справ.

У 2019 році місцевий депутат Черкаської ради Микола Булатецький заявив, що підтримкою «Торпеди» під час виборів заручався міський голова Анатолій Бондаренко.

Сам міський голова Черкас у коментарі hromadske назвав це «безглуздям»: «Я переїхав у місто 11 років тому. Вони були у 1990-х. На той час вони вже всі стали бізнесменами. Мені просто смішно, безглуздішого нічого не чув зроду».

Міський голова Черкас Анатолій Бондаренкосторінка у facebook

Три справи

У жовтні 2018 року міському голові Черкас оголосили дві підозри. Перша  — щодо проведення так званої «таємної» сесії міської ради на Чернечій горі у Каневі 22 серпня 2018 року. Не неї не покликали опозиційних депутатів. Бондаренко тоді плутався у коментарях, визначаючи причини та обставини такого заходу. За два місяці після цього, міська рада проводила сесію. Повідомлення про це з’явилося на сайті ради десь за годину після початку сесії. За перші 30 хвилин на ній розглянули 27 питань, серед них: розподіл майже 200 мільйонів бюджетних грошей. З цього приводу черкаська міська прокуратура відкрила кримінальне провадження по декількох статтях:

  • перешкоджання діяльності народного депутата,
  • службове підроблення,
  • зловживання владою.

Все це передбачає до шести років позбавлення волі.

Другу підозру оголосили за кілька днів — також через зловживання владою. Йдеться про позов міської ради до одного з товариств, яке орендувало земельну ділянку. Договір оренди уклали на 49 років. На ділянці мали збудувати певні об’єкти. Але товариство тривалий час ділянку не використовувало за призначенням і орендну плату не сплачувало. Збитки, за оцінками прокуратури, становили більш як 400 тисяч гривень. Міська рада подала скаргу. Однак Бондаренко її відкликав. Це потягло за собою закриття провадження.

Існує ще одне провадження щодо Бондаренка — незаконне збагачення. Справа у незадекларованому Лексусі, який був записаний на матір міського голови. Наразі ж у декларації Бондаренка сім автомобілів, які записані, як на нього, так і на батька, матір та дружину. Також міський голова задекларував 7 земельних ділянок в Черкаській області, квартиру на 110 квадратних метрів, три будинки та 1 нежитлове приміщення.

Усі справи передали до Національного антикорупційного бюро УкраїниНАБУ. Справа про Лексус підпала під скасування статті про незаконне збагачення. Але може вилитися у нову підозру — щодо недостовірного декларування.