Нацрада призначила 4 перевірки телеканалу «112 Україна». Що це дало та чи можуть відібрати ліцензію?

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення з початку року вже призначила чотири перевірки телеканалу «112 Україна», що належить Тарасу Козаку (соратнику Віктора Медведчука). Однак з візитом до каналу регулятор досі не заглянув — через коронавірус.

Як розповів нам секретар Нацради Юрій Зіневич, низку перевірок цього телеканалу не змогли провести через карантинні обмеження в Україні. Каже, що всі компанії мали право перевестися працювати дистанційно, а перевірки мали бути виїзними.

Станом на сьогодні телеканалу Козака призначили 4 позапланові перевірки: від квітня, червня, липня та серпня 2020 року.

Чи можна перевірити канал якось інакше?

Можна. За словами Юрія Зіневича, Нацрада сподівається найближчим часом організувати безвиїзні перевірки. Для цього члени регулятора проголосували за внесення змін до положення про проведення перевірок, і зараз воно на реєстрації в Міністерстві юстиції.

Це фактично будуть письмові запити, які Нацрада направлятиме ліцензіатам. Якщо раніше працівники регулятора їхали безпосередньо за адресою телеканалів, то тепер направлятимуть запити, на які ліцензіати мають надавати письмову відповідь — на питання щодо перевірки.

Тож є два варіанти розвитку подій, залежно від того, що станеться раніше. Перший — Мін’юст реєструє положення Нацради й дозволяє проводити безвиїзні перевірки (цей варіант Зіневич називає більш реальним). І другий — карантин завершується, і співробітники Нацради повертаються до виїзних перевірок.

А супутникову ліцензію в них не заберуть?

Найближчим часом навряд чи. За словами секретаря Нацради, супутникової ліцензії будь-який телеканал члени регулятора можуть позбавити тоді, коли її термін закінчується.

Водночас у телеканалу «112 Україна» супутникова ліцензія ще буде чинною кілька років. Нацрада не може за своїми повноваженнями взяти й позбавити канал ліцензії. Для цього регулятор має звернутися до суду з переліком підстав.

Як уточнив Юрій Зіневич, наразі таких підстав ще немає: «І тому важко казати, чи будуть зараз підстави для звернення до суду. Я поки не готовий сказати, щоб не забігати наперед».

Однак раніше 112-ий таки постраждав

У вересні 2019 року Нацрада відмовилася продовжувати цифрову ліцензію «112 Україна». Мовник оскаржив це рішення у суді, однак Окружний адмінсуд Києва позов каналу не задовольнив.

Фактично телеканал втратив право на трансляцію тільки через цифрові приставки Т2. Водночас в супутниковому і кабельному сегменті він продовжив мовлення, як і в інтернеті.

Якщо говорити про цифрове мовлення, то це технологія перегляду 32 загальнонаціональних та регіональних телеканалів. Регулятор видає такі ліцензії переважно після відкритих конкурсів. Ліцензії на супутникове та кабельне мовлення Нацрада видає без попередніх конкурсів.