Німеччина хоче ввести ґендерну квоту для компаній, чиї акції розміщені на біржі. Схожі заходи в інших країнах ефективні
Коаліційний уряд Німеччини погодив проєкт закону про керівні посади, яким пропонує ввести ґендерну квоту для розширення представництва жінок у виконавчих радах великих компаній — тих, чиї акції розміщені на фондовій біржі.
Про це повідомляє пресслужба міністерства у справах сім’ї, людей похилого віку, жінок і молоді Німеччини.
Очільниця відомства Франциска Ґіффай назвала рішення уряду «історичним проривом», який уперше в історії Німеччини «надасть обов’язкові критерії для присутності більшої кількості жінок» у виконавчих радах великих компаній.
Проєкт закону передбачає, що у виконавчих радах компаній із акціями на фондовій біржі, які складаються мінімум із трьох членів, має бути присутня щонайменше одна жінка. У компаніях, більшість акцій яких перебувать у федеральній власності, квота має становити мінімум 30%.
Законопроєкт уряд представить лідерам коаліційних партій протягом цього тижня, додають у профільному міністерстві. За словами Ґіффай, ця ініціатива є прикладом «використання всього потенціалу нашої країни».
Яка нині ситуація з ґендерною рівністю на керівних посадах компаній у Німеччині?
Найбільша економіка Європи, Німеччина посідає не найперші місця за відсотковим співвідношенням жінок на керівних посадах.
За даними Фундації AllBright, жінки становлять лише 12,8% керівників у 30 найбільших німецьких компаніях із акціями на біржі. Для США цей показник становить 28,6%, для Великої Британії — 24,5%, а для Франції — 22,2%. При цьому жодну з цих компаній не очолює жінка.
Рішення уряду запропонувати ґендерні квоти підтримали німецькі бізнесвумен та діячки, зокрема колишня директора з управління персоналом Siemens Яніна Куґель та президентка Берлінського центру соціальних наук Ютта Альмендінґер.
А ще, як зазначає CNN, протягом останніх місяців у Німеччині тривав онлайн-флешмоб під гештеґами #jetztreichts («Досить означає досить») та #ichwill («Я хочу»), спрямований на підтримку урядової ініціативи.
Який вплив мають ґендерні квоти на представництво жінок?
Обов’язкові квоти, спрямовані на досягнення ґендерної рівності, мають і своїх супротивників. Вони стверджують, що квоти можуть призвести до дискримінації чоловіків та несправедливого підвищення жінок на посаді.
Однак ці заходи, як показує статистика, точно сприяють зростанню представництва жінок на керівних посадах. За даними Європейського інституту ґендерної рівності, у 2020 році жінки перебували на 37% керівних посад у великих компаніях у країнах, які запровадили квоти. У країнах, де цього не було, показник становив лише 25%.
У разі ухвалення законопроєкту Німеччина стане шостою країною ЄС, яка запровадить ґендерні квоти для керівних посад у великих компаніях, долучившись до Бельгії, Франції, Італії, Австрії та Португалії. А першою країною світу, яка вдалася до подібного кроку, є Норвегія: там на керівних посадах у великих компаніях має бути не менше 40% жінок.