«Нам росія тут не потрібна!» Херсон вийшов проти окупантів
Херсон став черговим містом, у якому жителі вийшли проти окупаційних військ. На 5—й день присутності російських військових кілька тисяч херсонців зібралися на центральній площі. Прийшли з українськими прапорами та гаслами «Ганьба!», «Домой!», «путін — х*йло», «Фашисти!», «Херсон — це Україна!», «Слава Україні!» Російські війська відкривали вогонь у повітря, але розігнати протест їм не вдалося.
Херсон — це Україна, вони — окупанти
«Марш єдності вдався. Ми висловили свою позицію: Херсон — це Україна, вони — окупанти», — підсумував головний режисер обласного академічного музично-драматичного театру імені Куліша Сергій Павлюк. Він був одним із тих, хто закликав жителів Херсона вийти на протест.
Коли ранок починається з вибухів
hromadske поспілкувалося з паном Сергієм напередодні акції, щоб дізнатися про ситуацію в місті та настрої херсонців.
«Ранок 4 березня в Херсоні почався з вибухів. Ми прокинулися, випили кави й поїхали допомагати муніципальній варті». За словами Павлюка, установа нині допомагає багатодітним сім’ям і людям, які не можуть виходити з будинків. Їм розвозять продукти. Також муніципальна варта стежить за порядком, ловить мародерів. У місті зараз не працює поліція, а в мережі публікують відео з випадками мародерства.
Разом із муніципальною вартою Сергій Павлюк сортує гуманітарну допомогу та розвозить її херсонцям.
«Ця гуманітарка від підприємців міста. У нас мародери почали грабувати великі магазини. І власник супермаркету “Сільпо” дав дозвіл на вивіз його продукції та роздавання людям», — каже Павлюк.
Невдала відеопостановка
3 березня з’явилася інформація, що в Херсоні планується акція «Ми — за ХНР». За інформацією Військового телебачення України, для цього з Криму завезли натовп провокаторів.
А Сергій Павлюк згадує, що того ж дня повідомили про «рашистську гуманітарку, щоб зняти ролик». І ніби саме під цю подію мали прибути автобуси з людьми і триколорами.
Це чергова пропагандистська кампанія росіян — демонструвати, начебто російські військові піклуються про українців. Подібний сюжет знімали на Харківщині та в Генічеську. Із Севастополя зробили матеріал про збір «гуманітарки». Водночас російська пропаганда не згадала, що до початку відкритого вторгнення рф у жодному куточку України не було перебоїв із постачанням продуктів.
У самому Херсоні також знайшлися особи, які називали «гумконвой із Криму» порятунком міста від «катастрофи та голоду». Йдеться про Кирила Стремоусова. Це відомий місцевий проросійський «активіст», який перед війною займався антиковідними протестами. Нині він залишається в Херсоні та продовжує поширювати російську пропаганду, зокрема про те, що «фашиствующіє елємєнти захватілі Украіну».
«Комусь потрібно поїсти від окупантів?»
Про роздачу «гуманітарки» в Херсоні Павлюк дізнався 4 березня приблизно о першій годині дня. В цей час у Херсоні вимкнули мобільний зв’язок «Київстар» і «Водафон».
«Я зрозумів, що щось відбулося. Одразу побіг у центр міста. Уже не встиг на самий початок. Там зібралися гарні люди, які влаштували протест», — каже Павлюк.
Як відбувалася роздача «гуманітарки», можна побачити з кількох відео, які згодом виклали в мережу херсонці.
На центральній площі з’явилися білі вантажівки у супроводі російських військових та одного відеооператора. А от охочих отримати «допомогу» було менше ніж десяток. «Може, кілька наших безхатченків, а може, привезли», — розмірковувала жінка, яка спостерігала за дійством.
«Комусь потрібно поїсти від окупантів?» — запитував російською чоловік із телефоном. «Ні!» — відповідали спостерігачі. І далі вже традиційне: «Рускій корабль, іді нах*й!»
У соцмережах чоловіка з телефоном ідентифікували як колишнього офіцера МВС Валентина Гладких. Він також звертався до російських військових: «Ви нашу позицію почули: нам від вас нічого не потрібно. Забирайте і їдьте додому. Доки є коридори, їдьте до своїх родин. Не треба нас ні від кого рятувати. Бандерівців тут нема. Нам ваша олія нахр*н не потрібна».
Також перехожі намагалися присоромити тих кількох, хто брав «допомогу». «Голодуєте, чи що? Кому ви продаєте Україну?» — чути російською на відео з центру Херсона.
«Найкрутіше, що окрім кількох бабусь, ніхто на цю “гуманітарку” не повівся. І от вони постояли майже три години, згорнулись і поїхали», — підсумовує пропагандистську акцію росіян Сергій Павлюк.
Ситуація з продуктами та ліками
Відмова від російської «гуманітарки» резонує на тлі того, що в Херсоні відчуваються перебої з роботою продуктових магазинів та завезенням необхідних продуктів.
«Люди стоять у величезних чергах по магазинах, аптеках, скуповуються. Бо ніхто не знає, що буде завтра, а їжа псується і закінчується. Звичайно, потрібна гуманітарна допомога. До того ж дуже багато лікарень, дитячих будинків. У всіх є потреби», — розповідає Сергій Павлюк.
Черги до магазинів також можна побачити на відео місцевих. А окремі жителі закликають інших не скуповувати всі продукти, а брати лише необхідну кількість, щоб могли придбати й інші.
Червоне світло на «зелений коридор»
Про необхідність «зеленого коридору» для завезення гуманітарної допомоги говорить і мер міста Ігор Колихаєв. І начебто про «зелений коридор» вдалося домовитися, але зрештою зобов’язання не виконали.
4 березня Колихаєв повідомив, що в місто могли заїхати фури з продуктами та «гуманітаркою». І хоча це погодили на найвищому рівні, насправді машини не пропустили. Також міський голова Херсона зауважив, що місто перебуває у кільці. Напевно, йдеться про оточення російськими військами.
5 березня Колихаєв знову написав на своїй Facebook-сторінці, що із «зеленими коридорами» тиша. «Нам усі співчувають, проте реальної допомоги наразі немає. Дякуємо всім партнерам за сформовані гуманітарні конвої, але НАМ НЕ ДАЮТЬ “ЗЕЛЕНИЙ КОРИДОР”! Озвучені домовленості поки що не працюють», — повідомив мер Херсона.
«Вони реально впевнені, що у нас фашизм і вони нас рятують»
Одразу після роздачі росіянами «гуманітарки» Сергій Павлюк записав відеозвернення із закликом до херсонців вийти на протест 5 березня о 10 ранку. «Херсон запалав. Нашу українську силу показують ЗСУ, тероборона, вони з цим справляються. А цивільні люди мають показати єдність у мирній акції проти рашистів», — пояснив він ініціативу.
Про ситуацію в місті Павлюк каже, що 4-го березня стояли блокпости із 2-3 БТР та 10-15 «орками» (маються на увазі російські військові — ред.) Водночас місцеві жителі цікавляться в окупантів, чого вони прийшли в Україну.
«Основне, що від них чуєш, ніби вони — визволителі і приїхали нас рятувати від фашистів. Це я кілька разів за день чув. Вони реально впевнені, що у нас фашизм і вони нас рятують. І дуже дивуються, чому їх так не люблять зараз», — каже Павлюк.
1 березня росіяни зайшли в Херсон із різних сторін. При цьому обстрілювали житлові квартали, школу. Загалом загинули більше ніж 40 херсонців.
Сергій Павлюк вважає, що росіяни ховаються в місті від Збройних сил України. «Вони були на околиці, в Антонівці, Чорнобаївці. Хлопці із ЗСУ їх там добре посмалили. А зараз вони ховаються в місті. Зайняли залізничний вокзал, річковий порт, готель “Фрегат”. Вони там ночують, ховаються по будинках», — вважає головний режисер херсонського театру.
«Вони такі мудаки»
Водночас Сергію Павлюку складно відповісти на питання, що контролюють російські військові у місті.
«По всьому Херсону висять наші прапори, і це дуже радує. Але не треба бути великим стратегом, щоб зрозуміти: не підіймаючи триколор, вони не беруть на себе відповідальність за це місто. Начебто вони й не окупанти. Стяг не підняли, значить місто не окупували», — каже Павлюк.
Херсонець нарікає, що в національних медіа його місту майже не приділяли уваги. «Я слухав три доби новини по телебаченню, і Херсона ніби не існувало», — скаржиться Павлюк. Уже після цього окупанти захопили місцеву телевежу, замінували місцевий телеканал «Скіфія» та увімкнули в етері російське телебачення.
Також Павлюк розповідає про випадок, який обурив багатьох херсонців. Ведучий «1+1» Єгор Гордєєв у прямому етері заявив: «Херсон — не те місто, де за український прапор могли кров віддати. Це російськомовне місто, там дуже багато росіян». Після цього у соцмережах звернулися з вимогою до «1+1» звільнити Гордєєва.
Хоча Павлюк обурюється заявою Гордєєва, проте додає, що це його певною мірою і надихнуло на протест. «Я йому дуже вдячний, він мене змусив переступити через страх і говорити набагато голосніше, ніж до цього».
Також Павлюк додає, що існують безглузді стереотипи щодо херсонців. Насправді основна маса жителів міста — проти окупантів. «І немає різниці, якою мовою люди говорять — російською, українською чи якоюсь іншою. Настрій у Херсоні патріотичний. Людям не подобається, що прийшли на їхню землю, що їм розповідають, як пересуватися. Не подобається боятися, коли в них стріляють, збирати шматки своїх дітей на асфальті (якщо ви знаєте, що в Херсоні відбувалося). Такі речі не вибачають», — каже Павлюк.
Маленька херсонка співає в окупованому місті «Батько наш Бандера!»
Наостанок hromadske поцікавилося, що надихає самого Павлюка відкрито виступати проти озброєних окупантів.
«Надихають дружина і діти. У мене їх п’ятеро, віком від 20 до 1,5 року. Мала сидить, малює Україну. І співає “Батько наш Бандера”». Під час останніх слів на тлі чути, як дівчинка і справді заводить пісню.
5 березня у другій половині дня з Херсона почала надходити інформація, що російські війська виходять із міста. На їхнє місце заїжджають сили СОБР (Спеціальний відділ швидкого реагування — ред.) та росгвардія. Ці силовики зазвичай не беруть участі у військових діях, а забезпечують правопорядок. Очевидно, це робиться для того, щоб більше не допустити мітингів у Херсоні. На відео з ранкового мітингу вже можна помітити сірі машини з людьми у чорній формі. Це — перші сили СОБР, які вже на ранок з’явилися в Херсоні.