На тлі наступу Росії в мережі поширюються фейки. На що не варто вестися?

У соцмережах та серед засобів масової інформації останніми днями активно поширюється неправдива інформація. Це є елементом гібридної війни Росії проти України. Розвінчуємо основні фейки, які поширювалися мережею протягом 23—25 лютого.
Евакуація з лікарень
У середу, 23 лютого, міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко звернувся до українців із повідомленням, що соцмережами поширюється підроблений наказ МОЗ. У ньому йдеться про евакуацію лікувальних закладів Києва та інших міст.
Міністр повідомив, що заклади охорони здоров’я працюють у штатному режимі та надають медичну допомогу пацієнтам. Усі чинні накази публікуються лише на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я.
Вимкнення електроприладів
В «Укренерго» 24 лютого повідомили, що в соцмережах та деяких ЗМІ поширюється фейкова інформація про те, що на ніч треба було вимикати всі електроприлади через під’єднання української енергомережі до європейської.
У компанії вказують, що такі заклики спрямовані тільки на те, щоби завдати удару по українській енергосистемі. Там спростували цю інформацію, зазначивши, що енергосистема працює і працюватиме в нормальному режимі. Мовляв, нічого вимикати не потрібно і ніхто нікуди не під’єднується вночі.
Втрата Маріуполя
У Національній гвардії України повідомляли про поширення інформації, що нібито Маріуполь перейшов під контроль «ДНР», а батальйон «Азов» утік. Це фейк, який поширює Росія, запевнили у Нацгвардії. Маріуполь перебуває під контролем українських військових.
Прослуховування розмов
Також соцмережами активно поширюються повідомлення про те, що всі телефонні розмови прослуховуються, повідомлення в месенджерах записуються, а всі пристрої під’єднані до системи CDMX.
Насправді CDMX — це абревіатура назви міста в Мексиці. Це повідомлення поширюється щонайменше з 2017 року, як пише «Детектор Медіа». Раніше його писали винятково російською мовою, однак на тлі нападу Росії його переклали та прив’язали до «обставин в Україні».
Втеча урядовців
Міністерство оборони України повідомляло про поширення фейкової інформації, що нібито урядовці виявляли бажання покинути свої робочі місця.
Очільник відомства Олексій Резніков запевнив, що особисто він у Києві і всі його заступники стабільно працюють. У Генеральному штабі теж кажуть, що всі перебувають на місцях і виконують свої обов’язки.
Знищення ООС
Ватажок «ДНР» Денис Пушилін поширював інформацію про те, що штаб операції Об‘єднаних сил знищили. Це спростував радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. Він пише, що росіяни брешуть, а штаб ООС не знищено. Мовляв, наші війська ведуть оборону на всіх напрямках.
Інцидент із «Нацкорпусом»
Проросійські Telegram-канали поширювали відео, на якому нібито колишній член «Національного корпусу» закликав українську армію здатися. У партії сказали, що не знають цього чоловіка.
Закриті виїзди зі столиці
Соцмережами 24 лютого поширювалися повідомлення про те, що всі в’їзди та виїзди Києва закрили, а рух транспорту обмежують. У Київській міській державній адміністрації заперечили цю інформацію.
Перший заступник голови КМДА Микола Поворозник також сказав, що метрополітен працює у звичному режимі, окрім «червоної» лінії, де з організаційних причин потяги курсують від станції «Лісова» до станції «Шулявська». Наземний громадський транспорт Києва також продовжує курсувати в нормальному режимі.
Бійці ЗСУ здалися окупантам
Російські інтернет-ресурси поширювали повідомлення, що на Одещині деякі з військовослужбовців Збройних сил України піддалися на агітацію окупантів і склали свою зброю, відмовившись від захисту своєї Батьківщини. Також нібито декілька блокпостів на підступах до Одеси в ніч на 25 лютого перейшли під контроль російсько-окупаційних військ.
Представник Оперативного командування «Південь» Владислав Назаров спростував цю інформацію. Він повідомив, що російських військ на території регіону немає, і запевнив, що й не буде. За його словами, частини та підрозділи ЗСУ та інших військових формувань «роблять усе для того, щоби мирне життя та добробут одеситів не потурбували російські окупанти».
Як не стати жертвами дезінформації?
У п’ятницю, 25 лютого, Державна служба України з надзвичайних ситуацій опублікувала поради, які допоможуть не стати жертвами дезінформації.
Там вказують, що мета дезінформаторів — посіяти паніку, послабити волю до оборони. Не допомагайте їм: зберігайте самоконтроль і не поширюйте інформацію емоційного характеру в соцмережах.
Україна захищається та продовжує боротьбу за свою територію. Якщо ви чуєте протилежне — це неправда. Вас хочуть деморалізувати, запевняють в ДСНС.
Також радять не вірити й не поширювати інформацію з сумнівних джерел. Правдива інформація — на офіційних сторінках і каналах державних органів.
Також просять жодним чином не поширювати інформацію про переміщення українських військ. Цим ви можете їм нашкодити.
Інформацією про втрати можуть володіти лише органи безпеки та оборони України, вказують у ДСНС. Дані з приватних акаунтів можуть не відповідати дійсності.
Окупанти поширюватимуть наклепи та «зраду» через свої офіційні канали, прикриваючись патріотичними гаслами та українською символікою. Перевіряйте повідомлення та заклики.
Авторка: Юлія Костюкова
- Поділитися: