Два судмедексперти у справі про напад на Стерненка заперечили версію про самозахист. Його захист каже про фальсифікації
Під час слухань у справі про напад на Сергія Стерненка два експерти Київського бюро судмедекспертизи засвідчили, що загиблий Іван Кузнєцов отримав смертельне поранення на місці, де його знайшли. Це суперечить версії активіста, згідно з якою він лише поранив Кузнєцова в межах самооборони. Захист каже, що ще рік тому інша експертиза спростувала висновки зазначених експертів.
Про це повідомляють «Ґрати» та адвокат Стерненка Віталій Коломієць нам у коментарі.
Експерти — керівник Київське бюро судмедекспертизиКБСМЕ Володимир Зосименко і його заступник Олександр Михайленко — свідчили в суді щодо двох експертиз, здійснених навесні 2020 року на замовлення слідчого Служби безпеки України й прокурора Генпрокуратури.
Перша експертиза дійшла висновку, що після ножового удару в серце Кузнєцов втратив 30% крові за близько 20 секунд. Це призвело до шоку й втрати свідомості. Після поранення чоловік прожив близько чотирьох хвилин, що, на думку експертів, «не дозволяє стверджувати про можливість» Кузнєцова пробігти 100 метрів із пораненням.
Друга експертиза встановила, що Стерненко не міг отримати поріз зап’ястя під час нападу або внаслідок самозахисту (версія захисту) — про це свідчать зокрема пошкодження ремінця годинника, який носив активіст. Іншими словами, Стерненко сам міг порізати собі зап’ястя.
Під час свідчення експертів у суді захист Стерненка звернув увагу на кілька моментів експертиз. По-перше, вони засумнівалися в розрахунках часу, за який Кузнєцов втратив 30% крові: «приблизно» 20 секунд, на думку адвокатів, є не надто точним показником. Експерт Зосименко пояснив, що припускати під час експертиз — це нормальна практика.
По-друге, розрахунки експертів здійснювалися в інженерній програмі Solidworks Premium 2019, яка не застосовується в медицині. У ній експерти змоделювали витікання крові з пошкодженого лівого шлуночка. Претензії в адвокатів були і до моделі — в ній більшість крові витікала з вужчого місця порізу, яке вужче за природні канали.
По-третє, за словами захисту Стерненка, експертна комісія залучила до побудови моделі інженера, хоча не мала права залучати сторонніх експертів за законом. У суді Зосименко назвав його ім’я — Євген Стратівінов. Він працює старшим науковим співробітником Інституту газу Національної академії наук.
Доповнено 11:11 25 вересня. Як розповів нам у коментарі адвокат Сергія Стерненка Віталій Коломієць, ще рік тому цей висновок Київського бюро СМУ спростувало Головне державне бюро СМЕ. Останнє, наголошує адвокат, на порядок вища установа.
Коломієць зазначає, що експертизі Київського бюро більше як 1,5 року і її раніше вже детально розбирали у Шевченківському суді.
«Приходили і лікарі, і кардіохірурги, давали пояснення. Розказували, що сотні, тисячі випадків людей, які мали колото-різане поранення серця, дуже довго жили … Є купа наукових статей міжнародних, скільки людина може бути активною з ушкодженнями серця…», — наголошує адвокат.
Каже, що у суді минулого тижня експертів Київського бюро СМУ допитали і вони підтвердили, що наживо ніколи не бачили пораненого серця, а також лікарями, фізіологами чи кардіохірургами не працювали.
«З’являються декілька, скажемо так умільців, я їх експертами не можу назвати, роблять експертизу і кажуть: "Дивіться, з серцем все зрозуміло, це як куля і пробитий насос. І ми можемо порахувати на основі цієї кулі, за скільки часу через малу дірку цей насос викачає вміст рідини. І таким чином ми можемо це екстраполювати на серце і зробити свої розрахунки і висновки», — розповідає Коломієць.
Переконує, що під час експертизи «не врахували дуже багато різних моментів, навіть для такого примітивного розрахунку. Але оскільки вони мають посвідчення експертів від держави, вони просто так вважають….».
Напад на Стерненка
24 травня 2018 року між Сергієм Стерненком, Іваном Кузнецовим та Олександром Ісайкулом виник конфлікт біля будинку активіста. За версією обвинуваченого — він захищався від нападу на нього та дівчину, за версією потерпілих та сторони обвинувачення — вчинив умисне вбивство.
Під час нападу Стерненко завдав ножового поранення одному з нападників — Івану Кузнецову. Невдовзі той помер від отриманих ран. Слідчі ставлять під сумнів версію про самозахист Стерненка через «подальші дії» після ударів активіста. Активісту також інкримінують незаконне носіння холодної зброї.
11 червня 2020 року Стерненку вручили підозру в умисному вбивстві та незаконному носінні холодної зброї. Якщо вину буде доведено, активісту загрожує від 7 до 15 років позбавлення волі. Наразі Стерненко перебуває під цілодобовим домашнім арештом у Києві, а справу слухає Приморський районний суд Одеси.