NASA може не висадити людей на Місяць до 2024 року через проблеми зі скафандрами. Ілон Маск уже запропонував допомогу

Аудит Національного аерокосмічного агентства США виявив, що через затримки у фінансуванні й технологічні труднощі установа не встигне вчасно розробити скафандри для астронавтів, які мають полетіти на Місяць у 2024 році. Є ймовірність, що політ стане можливим не раніше ніж у 2025—му.

Про це йдеться у звіті офісу генерального інспектора NASA, оприлюдненого у вівторок, 10 серпня.

За планом, скафандри для висадки людей на Місяць мають бути готові до листопада 2024 року. Але аудит виявив, що недостатнє фінансування, технологічні проблеми та вплив пандемії COVID-19 ставлять утілення цієї мети під загрозу.

У звіті прогнозується, що скафандри будуть готові не раніше ніж у квітні 2025 року. «З огляду на очікувану затримку, висадка на Місяці наприкінці 2024 року, як це зараз планує NASA, не є досяжною», — стверджують автори документа.

Скафандр для місячних місій має назву xEMU (exploration extravehicular mobility unit — «пересувна одиниця для позакорабельних досліджень»). Він складатиметься з кількох різних компонентів і до 16 шарів різних матеріалів.

Кожен xEMU має бути обладнаний системами охолодження й усунення вуглекислого газу, портативною системою життєзабезпечення тощо. Перед експлуатацією планується, що частини xEMU випробують на Міжнародній космічній станції.

Це не єдина проблема місячної програми NASA «Артеміда», підкреслюється у висновках аудиту. Схожі затримки спостерігаються і щодо розробки пускової ракети Space Launch System та пілотованої капсули «Оріон», у якій перебуватимуть астронавти.

Крім того, нині космічні компанії Blue Origin (власник — Джеф Безос) та Dynatics оскаржують рішення NASA обрати компанію Ілона Маска SpaceX як головного підрядника для втілення в життя програми «Артеміда».

До речі, після публікації звіту офісу генерального інспектора NASA Ілон Маск заявив, що готовий допомогти зі створенням скафандрів, «якщо буде потреба». Він також критично висловився стосовно того, що частини для xEMU постачають 27 різних компаній: «У семи няньок дитя без ока».

Програма «Артеміда» передбачає організацію наукових досліджень та пошуку економічних вигод від використання Місяця. Йдеться, зокрема, про перетворення супутника на майданчик для подальшого дослідження Марса.

У травні 2020 року NASA розробило «пакт Артеміди» — перелік принципів, які врегульовують дослідження супутника Землі космічними державами. Нині до пакту приєдналися вісім держав: Австралія, Канада, Італія, Японія, Люксембург, Об’єднані Арабські Емірати, Велика Британія та Україна.

Однією з найбільш амбітних цілей «Артеміди» є висадка до кінця 2024 року на поверхню Місяця «першої жінки й наступного чоловіка». А втім, ще в лютому 2021 року NASA визнало, що через брак фінансування програми ця мета поки що є недосяжною.

Назагал «Артеміда» вже відстає від графіка на три роки й перевищує бюджет майже на 3 мільярди доларів. Водночас Конгрес США на 2021 фінансовий рік скоротив фінансування програми з 3,2 мільярда доларів до 850 мільйонів.