Наші предки ще понад 120 тисяч років тому вміли робити прикраси. Наприклад, намисто з мушель
Ізраїльські дослідниці Даніелла Бар—Йосеф Маєр (Тель—Авівський університет) та Іріс Ґроман—Ярославскі (Хайфський університет) виявили, що ще понад 120 тисяч років тому предки людей уміли виготовляти прості прикраси та носили їх.
Про це науковиці написали в публікації у виданні POLS ONE.
Дослідниці звернули увагу на мушлі, знайдені в печері Кафзех на півночі Ізраїлю. У них були виявлені дірочки: це наштовхнуло вчених на думку, що вони були зроблені зумисне, а не утворилися внаслідок використання мушль як, приміром, скребків для шкіри.
Аби перевірити свою гіпотезу, Бар-Йосеф Маєр і Ґроман-Ярославскі вирішили відтворити те, що з мушлями могли робити предки людей: спершу терли їх об різні матеріали, як-от пісок, камінь і шкіра, а потім підвішували їх разом за мотузку, зроблену з льонолисника.
Мікроспопічний аналіз поверхонь експериментальних мушль і мушль, знайдених у Кафзеху, показав подібні сліди на їхній поверхні. Крім того, на чотирьох із п’яти мушль із ізраїльської печери знайшли сліди охри — природного барвника землистого кольору.
Так дослідниці зробили висновок, що з мушль предки людей уже робили щось штибу намиста. Яку саме роль ця прикраса відігравали в їхньому житті — можна лише здогадуватися.
Утім Бар-Йосеф Маєр і Ґроман-Ярославскі припускають, що це вказує на важливість для наших предків не лише збору мушль, а й уміння їх правильно показувати.