Якими будуть наслідки Брекзиту для України та НАТО?
Процес виходу Великої Британії зЄС, вочевидь, затягнеться намісяці, атойроки. Але вже сьогодні зрозуміло — наслідки цієї події для безпеки європейського континенту будуть значущими. Яквпливає вихід Британії зЄС наУкраїну?
Процес виходу Великої Британії з ЄС, вочевидь, затягнеться на місяці, а то й роки. Але вже сьогодні зрозуміло — наслідки цієї події для безпеки європейського континенту будуть значущими.
Як впливає вихід Британії з ЄС на Україну? Яке значення це має для внутрішніх сепаратистських рухів усередині Британії? Чи грає Брекзит на руку Путіну і як позначиться на трансантлантичній співпраці? Громадське поспілкувалося з двома британськими експертами — Джеймсом Ніксі, головою програми з Росії та Євразії Chatam House, та науковим співробітником програми Джеймсом Шерром. Нижче — основні тези цих розмов.
«Розділена Британія»: падіння інтересу до України
Джеймс Ніксі, голова програми з Росії та Євразії Chatam House, переконаний, що після Брекзиту інтерес Великої Британії до подій в Україні послабшає. Зокрема й тому, що внутрішня криза всередині країни закономірно призводитиме до зменшення інтересу до зовнішньополітичних подій:
«Велика Британія наразі перебуває в екзистенційній кризі. Країна розділена набагато більше, ніж Україна, між іншим».
Зосередженість на власних проблемах неодмінно призводить до падіння медійного інтересу до подій у всій Східній Європі і в Україні зокрема.
«Боюся, всі газети, всі медіа говоритимуть лише про Брекзит ще дуже довго. Якби не він, у телеефірах та на перших шпальтах британських газет залишалося б місце й для інших тем, приміром, для України. Сам факт того, що Брекзит має відбутися, що ми маємо пройти через досвід цього жахливого розлучення з ЄС означає, що в нас значно менше часу й грошей на інших, зокрема, на країни, які є спільними сусідами як Росії, так і західних країн», — пояснює експерт в інтерв’ю Громадському.
Повну версію розмови із Джеймсом Ніксі дивіться у відеоверсії інтерв'ю.
Шотландія та «посилення голосу Росії»
Шотландія — це дуже непростий випадок, уважає Джеймс Ніксі. Брекзит може призвести до посилення ідей щодо відділення Шотландії від Сполученого Королівства — ідей, які три роки тому на референдумі більшість не підтримала:
«Рішення більшості британців залишити ЄС додає ваги тим, хто підтримує ідею незалежності Шотландії, адже вони не хочуть залишати ЄС. Треба розуміти, що більшість населення Шотландії прагне залишатися у складі Сполученого Королівства та у складі ЄС. Тож ситуація надто складна. Той факт, що Велика Британія виходить з ЄС, додає аргументів прибічникам незалежності Шотландії».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ План виходу Британії з ЄС: 10 найважливіших фактів
Брекзит також розпочинає небезпечний тренд на континенті, який «підсилює голоси сепаратистів по всьому світу», та грає на руку Путіну, адже «голос Росії в Європі лунатиме гучніше, якщо в ЄС не буде Великої Британії», — пояснює він.
Менше Європи, більше НАТО
Песимізм Джеймса Ніксі щодо посилення голосу Росії в Європі після виходу Великої Британії з ЄС не поділяє Джеймс Шерр, науковий співробітник Chatam House. Дослідник переконаний, що є великі шанси того, що Брекзит спонукатиме Велику Британію приділяти більше уваги НАТО й трансатлантичним відносинам.
Велика Британія як член ЄС традиційно відігравала важливу роль у тих сферах безпеки, якими опікувався Європейський Союз.
«Це зони м’якої безпеки, підсилення законодавчої влади, регуляторна допомога, а також підтримка в Центральній та Східній Європі», — пояснює дослідник.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ ЄС без Британії? – не все так просто
«Утім, від 2014 року ми все частіше стикаємося з жорсткою силою, військовою силою. НАТО стає важливішим», — переконаний Джеймс Шерр.
«Події 2014-го ремілітарізували НАТО. Вони відродили НАТО в Європі. Велика Британія відіграла в цьому важливу роль. Якщо вона матиме більше ваги в НАТО, це не буде позитивним для Росії», — каже Джеймс Шерр.
Ремілітаризація НАТО та активніше залучення Великої Британії до трансатлантичної системи безпеки — дуже погані новини для Росії. Адже послаблення ЄС не обов’язково означатиме послаблення НАТО. І навряд чи посилення голосу Росії в ЄС призведе до толерантнішого ставлення Альянсу до Росії.
«Брекзит — не позитивна річ для Європи з погляду безпеки. Хоча я й не думаю, що це добре для Великої Британії. Проте не варто спрощувати», — підсумовує Джеймс Шерр.
Детальніше про значення Брекзиту дивіться в інтерв'ю Джеймса Шерра на Громадському.