«НАТО ігнорує пропозиції щодо деескалації»: у Москві озвучили своє бачення результатів переговорів із Заходом
У Міноборони РФ заявляють, що відносини між РФ та НАТО наразі перебувають на критично низькому рівні. Альянс звинувачують у нібито ігноруванні пропозицій щодо деескалації ситуації.
Про це заявив міністр оборони РФ Олександр Фомін за результатами засідання Ради Росія — НАТО у Брюсселі 12 січня, передає ТАСС.
«Російсько-натівські відносини перебувають на критично низькому рівні. Це відбувається на тлі глобальної нестабільності, терористичної загрози, розгортання чергових перегонів озброєнь, а також повної деградації архітектури безпеки в Європі», — сказав він.
За словами Фоміна, Росія нібито неодноразово пропонувала НАТО вжити заходів щодо деескалації ситуації, але ініціативи «проігнорували». Як переконують у Москві, під час переговорів російська сторона зазначила, що «неодноразово пропонувала Альянсу вжити заходів щодо деескалації ситуації», але «з боку Альянсу російські ініціативи проігнорували, що створює передумови виникнення інцидентів та конфліктів, підриває основи безпеки».
Фомін заявив, що РФ далі розраховує на конструктивне обговорення пропозицій щодо безпеки для виходу до підготовки угод про «гарантії безпеки». Хочуть цього у «найкоротші терміни».
Доповнено о 20:17. Заступник очільника МЗС Росії Олександр Грушко на брифінгу додав, що переговори були відвертими і прямими, але виявили велику кількість розбіжностей щодо фундаментальних питань. У Москві наголошують, що будуть протистояти розширенню НАТО на схід. Водночас Грушко каже, що обидві сторони розуміють ризики початку великої війни в Європі.
Позиція НАТО
Генсек Єнс Столтенберг заявив на пресконференції після зустрічі між 30 членами НАТО та Росією, що сторони здійснили «серйозний прямий обмін інформацією» щодо ситуації з Україною та її наслідків для європейської безпеки.
Столтенберг сказав, що союзники по НАТО закликали Росію до деескалації ситуації на кордоні з Україною, де РФ продовжує нарощувати війська.
Крім того, у НАТО підтвердили важливість діалогу, але запевняють, що йти на компроміс із вимогами Росії не будуть. Наприклад, в Альянсі не обіцятимуть не розширюватись, оскільки «кожна країна може самостійно обрати свій безпековий шлях».
Раніше у НАТО неодноразово стверджували, що Росія не може перешкодити Україні зблизитися з Альянсом і не має права голосу в цьому питанні.