Україна і НАТО відповіли на заклик Путіна почати переговори щодо гарантій нерозширення Альянсу на схід
Україна і НАТО знову наголосили, що Російська Федерація не може перешкодити Україні зблизитися з Альянсом і не має права голосу в цьому питанні.
Про це повідомили очільник МЗС України Дмитро Кулеба та генсек НАТО Єнс Столтенберг на пресконференції 1 грудня за підсумками міністерської зустрічі Альянсу в Ризі, передають «Інтерфакс-Україна» та «РБК Україна».
«В Альянсі говорили, що одного дня Україна стане членом НАТО... Рішення про те, коли це станеться, ухвалюватимуть 30 союзників по НАТО і Україна. Росія не має права вето, її думка не враховується. У неї немає права відновлювати принцип сфер упливу і через це впливати на сусідні країни», — наголосив Столтенберг.
Він зазначив, що питання про членство України в Альянсі стане актуальним, коли країна «буде готова та відповідатиме стандартам». Поки що, за його словами, НАТО прагне допомагати Києву у проведенні необхідних реформ.
Позиція Кулеби щодо втручання Росії у справи України така ж, як і Столтенберга.
«Росія не може перешкодити Україні зблизитися з НАТО і не має права висловлюватись у відповідних дискусіях. Будь-яка російська пропозиція обговорити з НАТО чи США та іншими країнами будь-які так звані гарантії того, що Альянс не розшириться на схід, нелегітимні», — наголосив очільник МЗС України.
За його словами, найкращою гарантією безпеки від Росії було б виведення її військ із території України та припинення агресії.
Чого хоче Путін?
1 грудня президент Росії Володимир Путін запропонував розпочати переговори про гарантії нерозширення НАТО на схід. За його словами, Москві потрібні юридичні гарантії, оскільки «західні колеги не виконували взяті на себе відповідні усні зобов'язання». Президент РФ каже, що Москва має намір домагатися «надійних і довгострокових гарантій безпеки», і в переговорах зі США та їхніми союзниками «наполягатиме на виробленні конкретних домовленостей, які виключають будь-які кроки НАТО на схід».
Стягування російських військ
Ще з квітня 2021 року біля кордону з Україною та в окупованому Криму відбувалося значне підвищення військової активності. Тоді українська розвідка повідомляла, що РФ готується до дій, які мають спровокувати військову відповідь України на лінії зіткнення сторін на Донбасі.
22 квітня Росія оголосила, що починає відводити своїх військових від кордонів України, де вони нібито зібралися для навчань. Проте Київ у травні, а потім у вересні заявив, що російська армія залишається біля українського кордону.
Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов 21 листопада заявив, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Наразі, за даними розвідки, біля кордонів України перебувають 92 тисячі російських військових.
Міністр оборони України Олексій Резніков нещодавно заявив, що не вірить у «велику переможну війну Росії над Україною», і додав, що ЗСУ наразі на високому рівні.
Водночас речник президента Росії Дмитро Пєсков назвав інформацію про загрозу нападу на Україну штучно створеною істерикою. Він припустив, що це Київ хоче почати військові дії, щоби звільнити окуповані території.
- Поділитися: