Навіть до окупації Росії УПЦ КП була в Криму ізгоєм — Джемілєв
Лідер кримськотатарського народу, народний депутат Мустафа Джемілєв заявив, що навіть до окупації Криму Росією Українська православна церква Київського патріархату була на півострові «ізгоєм».
«Навіть при незалежній Україні, ще до окупації, УПЦ КП перебувала на становищі ізгоя. Митрополит Лазар (митрополит Сімферопольський і Кримський УПЦ МП – ред.) називав її «єретичною» церквою, і коли створювалося об'єднання за участю всіх конфесій, він категорично відмовився приймати туди УПЦ КП. Тоді, за рішенням Меджлісу, муфтіят (на той час духовне управління кримських мусульман — ред.) Криму теж не увійшов в цю структуру», — сказав Джемілєв.
Він вказав, що після створення Православної церкви України Російська православна церква в Криму вже не зможе посилатися на її «неканонічність», проте створюватиме перешкоди для її діяльності — «Поки триває окупація, триватимуть переслідування української церкви».
Лідер кримських татар назвав передачу томосу актом, що «зміцнює незалежність України» та «розірванням уз, нав'язаних Російською імперією 400 років тому».
Джемілєв додав, що питання автокефалії для православної церкви України «піднімали в бесідах» з Вселенським патріархом Варфоломієм ще у 90-ті роки, проте тоді він «ще не наважувався псувати відносини з Москвою».
7 січня у Софії Київській відбулося перше богослужіння після надання томосу Православній церкві України.
6 січня Православна церква України отримала томос від Вселенського патріарха Варфоломія.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Томос про автокефалію передали Українській православній церкві: як це було
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Про що йдеться у тексті томосу для Православної церкви України?
Нагадаємо, 5 січня Вселенський патріарх Варфоломій у своїй резиденції у Стамбулі підписав томос, який проголошує автокефалію новоствореної Православної церкви України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Томос чи не томос? Як добре ви знаєте церковну лексику (ТЕСТ)
Томос про надання автокефалії Православній церкві України Вселенський патріарх підписав 5 січня. У цьому документі надання грамоти про незалежність обґрунтовано тим, що про самоврядування з початку здобуття Україною незалежності просили й церковні діячі, й українські чиновники. Томос також зафіксував юрисдикцію Православної церкви України — вона обмежується територією держави, тому ПЦУ не може ставити єпископів або засновувати парафії за межами України. Парафії ПЦУ відтепер підпорядковуються Вселенському патріархату.
У тексті документа також визначено, що томос дається на збереження предстоятелю Православної церкви України Епіфанію і президенту України Петру Порошенку.