Вселенський патріарх Варфоломій у своїй резиденції у Стамбулі підписав томос, який проголошує автокефалію новоствореної Православної церкви України.

З цим указом офіційно завершується процедура отримання Україною церковної незалежності. Тепер 6 січня Варфоломій передасть томос до митрополита Київського та всієї України Епіфанія, який привезе його до Києва.

Підписанню томоса передував молебень у церкві Святого Георгія в резиденції Константинопольського патріархату, участь в якому взяли представники Вселенського патріархату та Православної церкви України. Провів його митрополит Епіфаній.

Вже 7 січня томос виставлять у Софійському соборі, де його зможуть побачити всі охочі.

«Велика подяка Вселенському патріарху Варфоломію за його віру. Дякуємо за вашу любов до України, за вашу молитву за Україну та народ, за мужність, яку ви демонструєте. Це історична подія і великий день. Впевнений, що він назавжди увійде в історію», — сказав президент Петро Порошенко після церемонії підписання томосу.

Після промови президента у церкві Святого Георгія у Стамбулі пролунала українська колядка.

Текст томоса писали богослови Вселенського патріархату. Як повідомив Громадському релігієзнавець Ігор Козловський, документ складається з трьох сторінок і за його основу брали статут Православної церкви України, який ухвалили на Об’єднавчому соборі. Кожен з текстів томосів розробляють окремо для кожної церкви. Традиційно він може складатися з декількох частин, де описують історичні зв’язки нової церкви із Константинополем, канонічне обґрунтування автокефалії, а також дають побажання новій церкві та описують її права.

Раніше в Україні існувало три православних церкви: УПЦ Московського патріархату, УПЦ Київського патріархату та Українська автокефальна церква. Дві останні офіційно не визнавала жодна православна церква, а УПЦ МП — підпорядковувалався Москві.

Однак до 1686 року Україна мала незалежність від Москви і її Київську митрополію визнавав Вселенський патріархат, складовою якого вона була.

Нині Петро Порошенко заявляє, що здобуття незалежності для Православної церкви України — це складова національної ідентичності та національної безпеки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Як Порошенко Константинополь брав: історія томосу для українського православ'я

15 грудня на Об'єднавчому соборі в Києві створили Православну церкву України. Предстоятелем Української помісної православної церкви обрали митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія, представника УПЦ КП.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Главою нової Православної церкви в Україні обрали Епіфанія: хто він

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сам собі пан: хто і коли надавав томос церквам, і хто писав його для України

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

Поділитись: