НАЗК виписало протоколи на суддів КСУ через конфлікт інтересів у скасуванні відповідальності за брехню в деклараціях
Національне агентство з питань запобігання корупції склало протоколи на трьох суддів Конституційного суду України через конфлікт інтересів. Вони голосували за скасування відповідальності за недостовірне декларування, коли НАЗК виявило брехню в їхніх деклараціях.
Це нам підтвердила речниця Агентства Валерія Радченко.
Так, протоколи виписали на Ігоря Сліденка (був доповідачем із поданням про скасування недостовірного декларування та низки повноважень НАЗК), Ірину Завгородню та Володимира Мойсика.
Нагадаємо, раніше НАЗК складало адміністративні протоколи щодо суддів КСУ Мойсика та Сліденка за неподання до реєстру повідомлень про суттєві зміни майнового стану. Крім того, недостовірну інформацію виявили й у декларації Завгородньої на суму 615 тисяч грн за 2018 рік та в декларації за 2019 рік — на суму 754 тисячі грн. Також щодо неї склали адміністративний протокол через недекларування автівки чоловіка.
Згідно з процедурою, протоколи направлять до КСУ на ознайомлення, а після отримання позиції суддів документи передадуть до суду.
Зазначимо, Венеційська комісія (комісія Ради Європи «За демократію через право») раніше також заявляла, що в рішенні КСУ побачили можливий конфлікт інтересів. Вона назвала вирок «неповним» і «непереконливим», а також таким, що має серйозні недоліки й не відповідає стандартам чіткого обґрунтування в конституційних процедурах.
Резонансне рішення КСУ
27 жовтня Конституційний суд України визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників і суддів за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації.
До того часу посадовці за неправдиве декларування могли отримати від 5 до 10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років. Також 27 жовтня КСУ закрив доступ до е-декларацій чиновників, а НАЗК позбавив ключових повноважень.
23 грудня Зеленський підписав закон, який повертає відповідальність за декларування неправдивої інформації та за неподання суб’єктом декларування декларації. Однак у новому законі позбавлення волі як покарання не передбачене. 27 січня президент схвалив рішення Ради нацбезпеки та оборони, що передбачає повернення ув'язнення за брехню в деклараціях. Тепер його має розглянути Верховна Рада.