«Не допущу блокування головної реформи»: Зеленський відреагував на відмову Ради суддів обирати членів Етичної ради
Президент України Володимир Зеленський відреагував на відмову Ради суддів 13 вересня делегувати трьох своїх членів до Етичної ради — органу, який має контролювати доброчесність членів Вищої ради правосуддя (ВРП). Він каже, що не допустить блокування «головної реформи країни, яку обіцяв українцям».
Слова президента цитують у його Офісі.
«Кожна незаконна дія, спрямована на блокування судової реформи, отримає негайну оцінку та відсіч. Я не дозволю суддям, які перешкоджають реформі й очищенню судової системи, позбавити українців права на справедливість. А судді, які хочуть працювати у прозорій системі, повинні мати повну підтримку», — каже Зеленський.
В ОП зазначають, що 16 вересня президент планує зустрітися з очільниками органів суддівського урядування, зокрема головами Ради суддів, Верховного Суду, представниками парламенту, а також послами «Великої сімки».
У Зеленського нагадують, що відповідно до закону, Рада суддів має подати список кандидатів до складу Етичної ради протягом 30 днів із дня надходження відповідного звернення голови ВРП.
«Однак на сьогоднішньому засіданні Рада суддів не змогла делегувати своїх представників до Етичної ради. Це викликає занепокоєння щодо прогресу судової реформи через зупинку найважливішої її частини — очищення судової системи», — кажуть в ОП.
Зазначимо, що міжнародні організації минулого тижня вже делегували своїх експертів до конкурсної комісії, яка обиратиме членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Етичної ради.
Чим має займатися ВРП?
Це колегіальний та незалежний орган суддівського врядування. Він складається з 21 члена, десятьох із них обирають на з'їзді суддів України серед суддів чи суддів у відставці.
По двоє членів обирають президент, Верховна Рада, з'їзд адвокатів, всеукраїнська конференція прокурорів та з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. Також до складу ВРП входить голова Верховного Суду.
ВРП призначатиме членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яких обиратимуть терміном на чотири роки за результатами конкурсу. Членів конкурсної комісії призначатиме теж ВРП.
ВККС, зі свого боку, займатиметься добором нових та переатестацією чинних суддів. Закон передбачає, що ВККС має складатися з 16 членів, і вісьмох обиратимуть з-поміж суддів або суддів у відставці.