Зеленський під час візиту до США заявив про перемоги у боротьбі з корупцією
Президент Володимир Зеленський під час візиту до США заявив, що для боротьби з корупцією в Україні є два шляхи: цифровізація та судова система. Так, на думку президента, завдяки змінам у цих сферах, у напрямі боротьби з корупцією «вже перемогли», а оцінять ці здобутки вже наступні президенти.
Як повідомляє наш кореспондент, про це Зеленський зазначив під час заходів у резиденції першого президента США Джорджа Вашингтона Маунт-Вернон.
Президент нагадав, що в Україні вже підписали два закони про реформу судової системи: про перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) та очищення Вищої ради правосуддя (ВРП).
«Далі ㅡ це процес. Але політична воля щодо цифровізації щодо судової реформи, вона не просто є, вона втілена. Не існує, я так вважаю, більше форматів, як побороти корупцію. До речі, у всьому світі», ㅡ сказав він.
Зеленський також зауважив, що не може відповідати за кожного суддю чи людину, яка працює у правоохоронному органі, тому для цього створена та запущена система щодо боротьби з корупцією.
«Система зараз зроблена, проголосована. А поки що, скільки воно буде ㅡ складно сказати. Але запущена програма, яка говорить про те, що це буде зроблено точно. Це фундаментальні речі. У цьому напрямі, у боротьбі з корупцією, я вважаю, що ми вже перемогли. А оцінять та будуть використовувати вже наступні люди, наступні президенти», ㅡ заявив Зеленський.
Що треба знати про ВККС та ВРП?
Вища кваліфікаційна комісія суддів займається добором нових та переатестацією чинних суддів. Закон передбачає, що ВККС складатиметься з 16 членів, 8 із яких призначатимуть з-поміж суддів або суддів у відставці.
Призначати членів ВККС (на чотири роки) буде Вища рада правосуддя (ВРП) за результатами конкурсу. Членів конкурсної комісії призначатиме теж ВРП.
Конкурс буде відбуватися у два етапи: спочатку кандидатів, які подали заявки, відбиратимуть за результатами перевірок, а потім із ними будуть проводити співбесіди та рекомендуватимуть Вищій раді правосуддя.
ВРП складається з 21 члена, з яких десятьох обирає з'їзд суддів України з-поміж суддів чи суддів у відставці. Ще по двоє членів обирають президент, Верховна Рада, з'їзд адвокатів, всеукраїнська конференція прокурорів та з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. Також до складу ВРП входить голова Верховного Суду.
Глава Венеційської комісії Джанні Букіккіо зазначав, що Україні необхідно терміново реформувати ВККС, зокрема запровадити змішану конкурсну комісію для відбору нових членів органу. За словами Букіккіо, ця модель довела свій успіх під час відбору суддів Вищого антикорупційного суду.
У березні 2021 року парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт №3711-д про правила формування ВККС. 29 червня Верховна Рада остаточно ухвалила законопроєкт. Втім, Зеленський ветував цей документ через дві правки щодо ролі міжнародних експертів, які суперечили одна одній. Верховна Рада підтримала правки президента у липні.
- Поділитися: