Нідерландські слідчі відреагували на звільнення Цемаха
Міжнародна Спільна слідча група (JIT), яка займається розслідуванням справи MH17, заявила, що звільнення фігуранта у справі катастрофи малайзійського Boeing рейсу MH17 на Донбасі Володимира Цемаха ускладнить слідству роботу.
Про це в коментарі hromadske заявила речниця групи Брехтьє ван де Мосдейк.
«Ми би хотіли, аби пан Цемах був доступним для слідства. І нам дуже прикро, якщо він не буде доступним», — сказала вона.
Спікерка відмовилася коментувати рішення українського суду.
«Це не означає, що розслідування справи MH17 буде зупинене, воно триватиме», — додала Мосдейк.
Брехтьє ван де Мосдейк відмовилася відповісти на питання про те, чи намагалися слідчі JIT допитати Цемаха після того, як його на окупованій частині Донбасу затримали українські спецслужби.
Колишнього командира ППО бойовиків українські спецслужби затримали у місті Сніжне в кінці червня та висунули стандартне для бойовиків обвинувачення — «участь у терористичній організації», стаття 258-3 Кримінального кодексу. У Bellingcat очікували, що арешт матиме істотний вплив на розслідування об'єднаної слідчої групи JIT щодо катастрофи МН17, бо саме Цемах, ніби-то, допоміг приховати ракетну установку «Бук» і частину її екіпажа 17 липня 2014 року — заявляв він у 2015.
Коли 30 серпня 2019-го почали говорити про можливий обмін полоненими між Російською Федерацією та Україною, виникли побоювання, що Україна може видати Росії «ключового свідка» у справі про MH17. І ніби-то, саме через Цемаха обмін не відбувся. Зокрема про це заявив заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров. Правоохоронці Нідерландів тоді повідомили про бажання допитати Цемаха, а Євродепутати закликали Зеленського не віддавати його Росії. Тепер же «важлива частина обмінного фонду» Володимир Цемах, імовірно, повернеться на непідконтрольну Україні територію за місцем реєстрації — 5 вересня його звільнили з-під варти під особисте зобовʼязання.
Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс Амстердам — Куала-Лумпур, був збитий на Донбасі неподалік Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року. На борту літака перебували 298 пасажирів та членів екіпажу, усі вони загинули.
Офіційне слідство підтвердило, що ракета «Бук», яка збила літак MH17 неподалік Сніжного Донецької області, була привезена на окуповану територію Донбасу з Росії й належала 53-й зенітно-ракетній бригаді Міністерства оборони Росії, яка розташована у Курській області.
Влада РФ заперечує причетність своїх структур до трагедії, заявляючи, що літак збили українські військові з села Зарощенське.