Нідерландські науковці навчили бджіл розпізнавати запах коронавірусу. Але в майбутньому тренувати комах зможуть і машини
Група науковців із науково—дослідного центру при Вагенінгенському університеті та стартапу InsectSense натренували бджіл виявляти запах коронавірусу. Для цього використовували методику Павлова: для заохочення комах пригощали підсолодженою водою.
Про це повідомили на сайті Вагенінгенського університету.
Науковці проводили тренування 150 бджіл. У лабораторії їм обирали різні навчальні установки, щоб визначити який метод буде оптимальним.
Зокрема, комах спробували тренувати за методикою Павлова. Щоразу, коли бджоли відчували запах коронавірусу в інфікованого, їм давали розчин води з цукром. Повторивши це кілька разів, бджоли набули умовного рефлексу та почали поблизу заражених коронавірусом висовувати язик, щоб отримати солодку воду.
Натреновані комахи змогли виявити інфікованих протягом кількох секунд. Бджіл обрали для цього експерименту, оскільки вони можуть виявляти леткі сполуки з чутливістю однієї частинки на трильйон. Так вони, наприклад, знаходять квіти за кілька кілометрів.
Тренування бджіл вже показало високу ефективність. За словами науковців, бджоли змогли відрізнити заражених та здорових норок з дуже малою кількістю помилок. Чудові результати показали і тести зі зразками людей.
Тепер науковці хочуть розширити дослідження. Так, компанія InsectSense вже розробила прототип машини, яка може автоматично тренувати кілька бджіл одночасно, та біосенсора, який використовує тренованих бджіл для діагностики.
У коронавірусу є запах? Як це?
Специфічний запах мають заражені коронавірусом. Як пояснюють науковці, коронавірусна хвороба, як і інші захворювання, викликають метаболічні зміни в організмі, що і провокує появу певного запаху. Ці специфічні леткі сполуки також можуть відчувати собаки, але вони теж мають пройти відповідне тренування.
Наприклад, з вересня минулого в головному аеропорту столиці Фінляндії — Гельсінкі-Вантаа — розпочалася пілотна експериментальна програма з перевірки пасажирів на COVID-19. Замість лабораторних і експрес-тестів там використовують чотирьох спеціально навчених собак.