Німеччина шукає в Польщі сліди нібито української диверсійної групи, яка підірвала «Північні потоки» — WSJ
Німецькі слідчі з’ясовують, чи могла ймовірна диверсійна група, яка причетна до підриву «Північних потоків» у Балтійському морі, використовувати Польщу як оперативну базу.
Про це пише The Wall Street Journal.
Німецькі правоохоронці повністю реконструювали всю двотижневу подорож «Андромеди» — 15-метрової білої прогулянкової яхти, яку, на їх думку, могли використовувати диверсанти. Слідчі встановили, що яхта навмисно відхилилася від свого курсу, щоб зайти до польських вод.
Результати, які раніше не оприлюднювали, були зібрані разом із даними з радіо- і навігаційного обладнання «Андромеди», супутникових і мобільних телефонів і акаунтів Gmail, якими користувалися підривники, а також зі зразками ДНК, залишеними на борту яхти. Німеччина намагалася зіставити ці зразки принаймні з одним українським військовим, зазначає The Wall Street Journal.
Зібрані дані показують, що яхта проходила навколо кожного з місць, де пізніше сталися вибухи. Ці докази переконали слідство в тому, що «Андромеда» відіграла важливу роль у руйнуванні трубопроводів.
Слідчі дійшли висновку, що однією з вибухових речовин, використаних в операції, був октоген — безбарвна речовина, яка добре підходить для руйнування підводної інфраструктури.
Німці також зʼясовують, чому яхта була орендована через розташовану у Варшаві туристичну агенцію, яка, як їм здається, є частиною мережі підставних компаній, що належать українцям і підозрюються у звʼязках з українською розвідкою.
За словами людей, знайомих із розслідуванням, слідство виявило, що білий фургон, який бачили в німецькому порту, мав польські номерні знаки.
Польські посадовці заявили, що їхній уряд не був проінформований щодо розслідування пересування судна «Андромеда» та його екіпажу і дізнався про нього з повідомлень у ЗМІ.
Після того як з’явилися новини про судно, польська влада звернулася до Німеччини з проханням надати більше інформації. Додається також, що в середині травня обидві сторони провели робочу зустріч.
Що передувало?
Видання The New York Times із посиланням на «дані розвідки, перевірені офіційними особами США», повідомило, що атаку на газопроводи «Північний потік» торік здійснила певна «проукраїнська група» — диверсанти, які є громадянами України чи росії. Водночас джерела NYT не мають доказів, що президент України Володимир Зеленський чи його старші помічники були причетні до операції або що диверсанти діяли за вказівками тих чи інших українських урядовців.
Німецькі видання також заявили про «український слід». За даними ЗМІ, слідчим вдалося ідентифікувати орендовану в польської компанії яхту, яку нібито використали для операції. Вона, ймовірно, належить двом українцям. Також, за даними слідства, операцію на морі нібито проводила команда з шести людей — п'ятьох чоловіків та однієї жінки.
Тим часом видання The Times заявило, що західна розвідка місяцями знає ім'я приватного спонсора підривів з України, однак його імені не розголошують, щоб захистити Україну, зокрема вберегти від публічної сварки з Німеччиною, яка барилася з важливою військовою допомогою. За даними видання, цей підозрюваний українець не пов'язаний з урядом.
Президент України Володимир Зеленський та міністр оборони Олексій Резніков відкинули причетність України. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг і високий представник ЄС Жозеп Боррель застерегли від спекуляцій і закликали дочекатися результатів розслідування.