Німеччина закликає США не вводити санкції проти «Північного потоку-2» — Axios

Німеччина закликала членів Конгресу США не вводити санкції проти російського газогону «Північний потік—2». Берлін запевняє, що намагатиметься обмежувати агресивну політику Москви іншими шляхами.

Про це йдеться у документі, який оприлюднило видання Axios.

Так, у Берліні заявили, що досі прагнуть дотримуватися положень німецько-американської угоди щодо «Північного потоку-2», яку уклали в липні. Натомість німці зазначили, що «односторонні дії Конгресу підірвуть ці спільні зусилля і серйозно послаблять трансатлантичну єдність щодо Росії».

Берлін перелічив деякі кроки, на які готовий піти задля обмеження агресивної політики. Серед них — рішучі публічні заяви, які засуджують поведінку Росії, «оцінка» розгону протестів, а також розгляд можливих обмежень стосовно майбутніх російських проєктів щодо викопного палива, окрім «Північного потоку-2».

Також у Німеччині запевняють, що вони «беруть активну участь у процесі визначення варіантів додаткових обмежувальних заходів» на рівні ЄС. Яких саме — там не уточнили.

Берлін також стверджує, що «Північний потік-2» «не загрожує Україні доти, доки забезпечується розумний транзит газу». Натомість санкції щодо трубопроводу в документі називають «перемогою Путіна», оскільки це нібито розділить західних союзників.

Неназваний радник президента України зазначив Axios, що Україна «шокована, засмучена і спантеличена» зусиллями Німеччини щодо порятунку «найнебезпечнішого геополітичного проєкту Росії».

Що за санкції?

У вересні Палата представників США погодилася додати до проєкту оборонного бюджету Сполучених Штатів санкції проти «Північного потоку-2». Нові санкції можуть стосуватися юридичних і фізичних осіб, що беруть участь у будівництві газопроводу, зокрема тих, які мають сертифікувати проєкт. Але законопроєкт ще має схвалити Сенат і підписати президент Джо Байден.

А ще до того, у травні 2021 року, Байден погодився скасувати санкції, введені Конгресом проти компанії-оператора «Північного потоку-2» та її очільника. Так він намагався налагодити відносини з Німеччиною, яка підтримує будівництво російського газопроводу. Це, зокрема, дозволило добудувати «Північний потік-2» на початку вересня.

Але рішення викликало негативну реакцію серед законодавців як Демократичної, так і Республіканської партій, тому вони представили новий законопроєкт, щоб скасувати домовленості США та Німеччини.

Що треба знати про «Північний потік-2»?

Газопровід «Північний потік-2» збудував російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Роботи уже завершилися, і наразі триває процес сертифікації, якому намагається завадити Україна через великі безпекові ризики як для себе, так і для усієї Європи.

Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоби заморозити прокладання труб. Але в Німеччині відповідали, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.

Росія після запуску газогону отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною значних доходів від транзиту газу.