Німецький суд зобов'язав «Північний потік-2» працювати за правилами ЄС: Росії буде потрібен транзит через Україну

Вищий земельний суд Дюссельдорфа постановив, що російський газопровід «Північний потік—2» повинен відповідати нормам газової директиви ЄС.

Про це пише Reuters.

Йдеться про так званий Третій енергопакет ЄС, ухвалений у травні 2019 року. Він вимагає, щоб компанії, які займаються видобуванням, транспортуванням і розподіленням газу на території Євросоюзу, були розділені. Мета таких правил — забезпечення чесної конкуренції на ринку.

На практиці це означає, що «Північний потік-2» як дочірня компанія «Газпрому» повинен або дозволяти завантажувати газ у трубоповід іншим компаніям (не «Газпрому»), або передати сам трубопровід в управління іншій компанії.

«Північний потік-2» стверджував, що Третій енергопакет ЄС був спрямований проти російського газопроводу. Тим паче, що його побудові чинять опір деякі країни Євросоюзу, передусім Польща та країни Балтії. А втім, у травні 2020 року Суд ЄС відхилив клопотання «Північного потоку-2» щодо його виведення з-під дії Третього енергопакету.

Рішення німецького суду означає, що 50% пропускної здатності газопроводу мають стати доступними для інших постачальників з метою чесної конкуренції. Оскільки «Газпром» — монополіст на ринку експорту газу з території Росії, це означає, що газопровід може бути використаний тільки наполовину.

«Північний потік-2» заявив, що рішення суду Дюссельдорфа підкреслює «дискримінаційний характер» Третього енергопакету ЄС. А от голова «Оператора ГТС України» Сергій Макогон назвав це рішення німецького суду довгоочікуваним і привітав його. «Це саме те, на чому наполягає українська сторона у перемовинах щодо ПП2. Боротьба триває!» — написав він.

Що треба знати про «Північний потік-2»?

Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. У червні цього року Путін заявив про завершення будівництва на одній із двох ниток газопроводу.

Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині відповідали, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.

У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.