Загальний суд Європейського Союзу відхилив позов компаній Nord Stream AG та Nord Stream 2 AG, які стоять за будівництвом газогонів «Північний потік» і «Північний потік-2». Він постановив, що обидва газогони не можуть претендувати на звільнення від дії директиви ЄС, що визначає правила функціонування ринку газу в межах об’єднання.

Відповідне рішення оприлюднене на сайті Суду.

Суть позову Nord Stream AG і Nord Stream 2 AG полягала в тому, що вони просили Суд ЄС звільнити газогони «Північний потік» і «Північний потік-2» з-під дії Директиви ЄС 2009/73 (відома також як Третій енергетичний пакет ЄС).

Зміни до Директиви набула чинності в травні 2019 року. Вони встановлюють правила функціонування газового ринку ЄС. Зокрема, йдеться про те, що норми європейського енергетичного права поширюються на трубопроводи, які підключаються до ГТС Євросоюзу. Такі газопроводи повинні відповідати вимогам до газопроводів країн ЄС — зокрема мають бути розділені постачальник газу та транспортувальник.

Іншими словами, «Північні потоки», по яких планує постачати газ російський Газпром, мали б знайти іншу компанію для його постачання. Крім того, відповідно до директиви, 50% їхніх пропускних можливостей повинні бути зарезервовані для альтернативних постачальників.

Загальний суд ЄС розглянув аргументацію обох компаній-власників «Північних потоків». Nord Stream AG стверджував, що необхідність виконувати норми Третього енергопакету ЄС призведе до суттєвих змін в акціонерній угоді — тому просив частково звільнити газогін від виконання цих норм.

А Nord Stream 2 AG заявив, що в разі необхідності виконання норм Директиви ЄС їм доведеться повністю чи частково продати власне газопровід «Північний потік-2», що «суттєвим чином підриває підстави для інвестування в нього».

Аргументації обох компаній Загальний суд ЄС відхилив.

Нагадаємо, що 15 травня Федеральне мережеве агентство Німеччини відмовило компанії-оператору російського газопроводу «Північний потік-2» у звільненні від регулювання діяльності директивою ЄС. Відтак, він працюватиме за загальними правилами.

Зазначимо, що газопровід «Північний потік-2» досі не був добудований, оскільки 21 грудня 2019 року компанія Allseas, яка будує російський морський трубопровід, оголосила про зупинку робіт через санкції США, передбачені у підписаному Дональдом Трампом оборонному бюджеті.

У Німеччині очікували на завершення будівництва у другій половині 2020 року.

У листопаді 2019 року парламент Німеччини ухвалив правки до газової директиви Євросоюзу, які могли звільнити «Північний потік-2» російського Газпрому від обмежень.

«Північний потік-2» — друга гілка морського трубопроводу, який Росія будує через Балтійське море від узбережжя Росії до узбережжя Німеччини. З Півночі Німеччини газ з трубопроводу мав постачатися до Центральної Європи, забезпечуючи потреби Німеччини, Австрії, Чехії та низки інших країн. У разі завершення будівництва цього трубопроводу Росія отримала б можливість повністю відмовитися від традиційних шляхів постачання свого газу, зокрема за допомогою ГТС України.

Поділитись: