«Нафтогаз» не згоден на транзит газу в обмін на невигідні закупівлі з РФ. «Газпром» каже — ніхто такого не пропонував
Голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко назвав неприйнятними пропозиції щодо збереження транзиту через Україну в обмін на невигідні для нашої країни закупівлі російського газу. Однак у «Газпромі» заявили, що купляти російський газ ніхто не пропонував.
Зокрема, Вітренко прокоментував заяву голови правління російського «Газпрому» Олексія Міллера про готовність забезпечити та збільшити транзит газу через Україну після 2024 року, коли завершиться дія чинної угоди.
Вітренко зазначив, що така пропозиція фактично передбачає імпорт російського газу.
«По-перше, це (заяву Олексія Міллера) можна поєднати з попередніми заявами Путіна, які фактично полягають у тому, що вони хочуть, щоб Україна напряму домовлялася з Росією. Але ці домовленості — і Путін натякав на це прямо — включали й імпорт російського газу. Завжди було так, що росіяни наполягали, щоб ми купували багато російського газу за ціною, яка є значно вищою за ринкову», ㅡ сказав Вітренко.
Він додав, що Україна не прийме такі «дискримінаційні пропозиції».
«Ось таке продовження транзиту, коли Україна ще має доплачувати Росії, нам не потрібне. Ми зараз витрачаємо менше на весь імпортований газ, ніж отримуємо за транзит. Зараз Україна в плюсі, ми отримуємо гроші в держбюджет. Якісь домовленості, які призводять до того, що гроші з України йдуть до Росії, нам не потрібні», ㅡ сказав він.
Однак у «Газпромі» заявляють, що про закупівлі російського газу не йшлося.
«Звертаємо увагу, що ніхто не пропонував Україні купувати російський газ. Коментар голови правління "Газпрому" Олексія Міллера адресований нашим партнерам з країн ЄС, передусім німецьким», ㅡ заявили у «Газпромі».
Там уточнили, що йдеться про обсяги транзиту через Україну після 2024 року згідно з новими обсягами закупівель російського газу компаніями країн ЄС за новими контрактами.
Що передувало?
Напередодні голова правління «Газпрому» Олексій Міллер заявив, що компанія готова продовжити угоду на транзит газу через Україну після 2024 року.
Тоді він заявив, що питання нових обсягів закупівель газу з Росії для транзиту через територію України повинні вирішуватися «на ринкових умовах і за ринковими цінами», та зазначив, що рішення про ймовірне продовження транзиту ухвалюватимуть з огляду на економічну доцільність і технічний стан української газотранспортної системи.
Міллер також запевнив, що «Газпром» завжди вважав «Північний потік-2» економічним проєктом.
Нагадаємо, угода, яка забезпечує транзит російського газу через Україну, завершується у 2024 році. Водночас зараз завершується будівництво альтернативного газогону «Північний потік-2».
Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. 4 червня Путін заявив про завершення будівництва на одній із двох ниток газопроводу.
У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.
На тлі завершення будівництва газогону Сполучені Штати та Німеччина схвалили угоду під назвою «Спільна заява США та Німеччини на підтримку України, європейської енергетичної безпеки і наших кліматичних цілей». У ній країни домовилися протидіяти Росії, якщо та стане використовувати газопровід «Північний потік-2» для тиску на інші країни або вдасться до нових агресивних дій проти України. Як саме ㅡ читайте у нашому матеріалі.
Україна та Польща назвали цю угоду відмовою від спроб зупинити запуск газогону, яка створила додаткові політичні, військові та енергетичні загрози як для Києва, так і для всієї Центральної Європи.
На тлі цього Україна офіційно ініціює консультації з Єврокомісією і ФРН щодо «Північного потоку-2»: МЗС вже надіслало відповідні ноти в Брюссель і Берлін. Окрім того, у Верховній Раді оприлюднили заяву про неприпустимість запуску «Північного потоку-2».
- Поділитися: