Нобелівську премію миру присудили правозахисникам з України, Білорусі та росії

Лауреатами Нобелівської премії миру у 2022 році стали правозахисник із Білорусі Олесь Біляцький, а також українська правозахисна організація «Центр громадянських свобод» та російська правозахисна організація «Меморіал».

Про це повідомив Нобелівський комітет.

Там пояснили, що лауреати представляють громадянське суспільство у своїх країнах, яке важливе для миру та демократії.

«Вони багато років пропагували право критикувати владу та захищати основні права громадян. Вони доклали значних зусиль, щоб документувати воєнні злочини, порушення прав людини та зловживання владою», — йдеться у заяві комітету.

Крім того, Нобелівський комітет вказав, що цьогорічні лауреати є не лише борцями за права людини, а й «за мирне співіснування в сусідніх країнах». Там вважають, що правозахисники відродили «бачення Альфреда Нобеля щодо миру та братерства між націями».

Зазначимо, що 24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабну війну проти України. А влада Білорусі дозволила російським військам використовувати свою територію для наступу та обстрілів України.

«Центр громадянських свобод» був заснований у Києві у 2007 році для просування прав людини та демократії в Україні. Очолює організацію правозахисниця Олександра Матвійчук.

Центр працює над зміцненням українського громадянського суспільства та тиском на владу, щоб зробити країну повноцінною демократією. Організація активно виступає за приєднання до Міжнародного кримінального суду.

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну організація долучилася до виявлення та документування воєнних злочинів рф проти цивільних українців. «У співпраці з міжнародними партнерами центр відіграє новаторську роль у притягненні винних до відповідальності за скоєні злочини», — зазначили у комітеті.

Що відомо про інших лауреатів?

Біляцький є одним з ініціаторів демократичного руху, що виник у Білорусі в середині 1980-х років. У 1996 році він заснував організацію «Вясна» у відповідь на поправки до конституції, які надали президенту диктаторські повноваження та викликали масові демонстрації.

З 2011 до 2014 року Біляцький був у вʼязниці. Після масових протестів проти Лукашенка у 2020 році його знову затримали, він досі під арештом.

Російську правозахисну організацію «Меморіал» створили у 1989 році. Серед засновників — лауреат Нобелівської премії миру Андрій Сахаров.

Після розпаду СРСР «Меморіал» став найбільшою правозахисною організацією у росії. Організація документувала жертв сталінської епохи, а також збирала та систематизувала інформацію про політичні репресії та порушення прав людини в росії. «Меморіал» став найавторитетнішим джерелом інформації про політв'язнів у російських СІЗО.

У 2021 році Нобелівську премію миру отримали філіппіно-американська журналістка Марія Ресса та головний редактор російської «Новой газеты» Дмитро Муратов.

Нобелівський тиждень

У Стокгольмі триває оголошення цьогорічних Нобелівських лауреатів. 3 жовтня оголосили переможця з фізіології та медицини, 4 жовтня — з фізики, 5 — з хімії, а 6 — з літератури.

Залишилось оголосити лише лауреата премії з економіки пам'яті Альфреда Нобеля, заснованої Держбанком Швеції. Переможець стане відомий 10 жовтня.