Нобелівську премію з економіки вручили за внесок у вивчення праці та аналіз причиново-наслідкових зв'язків
Лауреатами Нобелівської премії з економіки у 2021 році стали канадо—американець Девід Кард, американець Джошуа Ангріст та нідерландсько—американський економіст Гуідо Імбенс.
Про це йдеться на сторінці Нобелівської премії у Twitter.
Так, першу половину премії отримає Девід Кард «за його емпіричний внесок в економіку праці». Натомість другу половину розділять Джошуа Ангріст та Гуідо Імбенс — «за методологічний внесок в аналіз причиново-наслідкових зв'язків».
Девід Кард — економіст з питань праці та професор економіки Каліфорнійського університету в Берклі.
Він став відомим ще у 1980-х роках завдяки дослідженню про те, що підвищення мінімальної заробітної плати в Нью-Джерсі не призвело до скорочення кількості робочих місць.
Джошуа Ангріст — професор економіки Массачусетського технологічного інституту. Він відомий завдяки своїм дослідженням економіки праці, міст та освіти.
Ангріст також досліджував наслідки державної політики та соціальних і економічних змін на життя суспільства. Цей науковець є одним із засновників і директором школи, яка вивчає зв'язок між людським капіталом і нерівністю доходів в США.
Гуідо Імбенс — професор економіки Стенфордської вищої школи бізнесу. Його спеціалізація — економетрія та методи побудови причиново-наслідкових зв'язків.
Разом з Ангрістом у 1990-х роках він удосконалив методологію суспільних досліджень, які проводять шляхом експерименту.
Офіційно премія з економіки пам'яті Альфреда Нобеля не називається Нобелівською. Цю нагороду заснував держбанк Швеції в 1968 році. Відтоді банк щорічно відраховує Нобелівському фонду суму, що дорівнює розміру грошової нагороди премії.
Нащадки Альфреда Нобеля невдоволені присудженням «неофіційної» премії, адже винахідник не просто не згадав у заповіті економістів, а й недолюблював їх.
Нобелівська премія у 2021 році
4 жовтня в Стокгольмі, столиці Швеції, почався Нобелівський тиждень. Першими оголосили ім’я лауреатів премії з медицини і фізіології. Цього року ними стали Девід Джуліус і Ардем Патапутян. Вчені відкрили рецептори, що відповідають за температуру і дотик.
5 жовтня вручили премію з фізики: лауреатами Сюкуро Манабе, Клаус Гассельманн і Джорджіо Парізі за «новаторський внесок в наше розуміння комплексних фізичних систем». А 6 жовтня премію з хімії вручили Беньяміну Лісту та Девіду Макміллану «за розвиток асиметричного органокаталізу».
Лауреата Нобелівської премії з літератури оголосили 7 жовтня. Її отримає танзанійський письменник Абдулразак Ґурна «за його безкомпромісне і співчутливе осмислення наслідків колоніалізму і долі біженців у прірві між культурами і континентами».
8 жовтня назвали імена лауреатів Нобелівської премії миру. Її здобули філіппіно-американська журналістка Марія Ресса та головний редактор «Новой газеты» Дмитро Муратов за «зусилля щодо захисту свободи вираження поглядів».
Вручення нагород відбудеться 10 грудня, в день смерті Альфреда Нобеля. Зазвичай Нобелівських лауреатів особисто вітає король Швеції в Стокгольмі (крім володарів премії миру, яких вшановують в Осло). Однак через пандемію урочистої церемонії і бенкету, як і минулого року, не буде. Нагородження відбудеться в онлайні.