Росія хоче повернути 14 росіян, які сидять за ґратами в Україні — ЕКСКЛЮЗИВ

Перелік зі стількох прізвищ Громадське отримало від джерел, наближених до дипломатичних кіл РФ.

Офіційно Росія не визнає своєї участі у війні з Україною, і того, що її громадяни — як цивільні, так і військові — беруть участь у цій війні. Неофіційно Росія зацікавлена в 14 своїх громадян, котрих би хотіла повернути на батьківщину. Перелік зі стількох прізвищ Громадське отримало від джерел, наближених до дипломатичних кіл РФ.

Це не всі росіяни, які підозрюються, обвинувачені або засуджені чи ті, що вже відбувають покарання в закладах української пенітенціарної системи за злочини, скоєні або пов’язані з війною на Донбасі.

Загалом таких росіян близько 30 — це ті, про яких є відомості, але наразі з боку Росії обміняти хочуть лише 14-х.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Списки Савченко»: кого хочуть обміняти бойовики

Російська сторона фактично визнала, що в пенітенціарних закладах України перебувають їхні громадяни.

12 січня речниця Міністерства закордонних справ РФ Марія Захарова на брифінгу підтвердила, що приблизно два десятки росіян перебувають в ув’язненні в Україні:

«Цифри, які ми маємо, кажуть, що російських громадян на порядок менше, ніж задекларовано. Таких ув’язнених не більше двох десятків. Ця цифра постійно змінюється, дані ми ще будемо уточнювати. За нашими даними, інформація Надії Савченко має дуже приблизний характер. В списках, які ми бачили, немало росіян, які були давно звільнені. Також ми бачили там прізвища людей, справи щодо яких мають суто кримінальне підґрунтя і жодним чином не пов’язані із ситуацією на Донбасі». 

З джерел Громадського стали відомі прізвища тих, в кому наразі зацікавлена Росія:

  1. Ольга Коваліс 1968 року народження, утримується в СІЗО в Маріуполі. Єдина жінка серед чотирнадцяти росіян, яких хочуть повернути. Обвинувачується у створенні терористичної організації (стаття 258, частина 3), затримана 30 квітня 2015 на блокпосту поблизу Маріуполя разом ще з одним росіянином Павлом Чєрних, як розповіли Громадському джерела близькі до утримуваних, Коваліс шукала воєнну інформацію для «ДНР». Патронат (офіційна опіка над ув'язненим — фінансова допомога, юридична, інформаційна, контакти з рідними) над нею здійснює Олексій Грубий — колишній консул РФ в Україні, зараз займається в МЗС РФ питаннями країн СНД, а також Україною.
  2. Павел Черних, 1975 року народження. Уродженець Ростовської області. Був затриманий на блокпосту із Ольгою Коваліс 30 квітня 2015. Сидить у СІЗО Маріуполя. Обвинувачується в організації та участі в терористичній організації. Патронат також здійснює Грубий.
  3. Андрій Лангєр — 1981 року народження, позивний «румун» — військовий РФ у відставці, в інтерв’ю російському виданню «Медіазона» він розповів, що воював у Чечні, став дезертиром, отримав термін в РФ. В липні 2015 звільнився і одразу поїхав на Донбас. 15 липня 2015 перейшов КПВВ Довжанське і потрапив в так звану «ДНР», воював у 5 окремій мотопіхотній бригаді «Оплоту». У серпні 2015 прийшов за його версією здаватись на український блокпост. Утримується в Бахмуті в СІЗО. Стверджує, що на обмін не хоче йти, а у «ДНР» розчарувався. До нього тричі приїжджали представники міжнародного комітету Червоного хреста і пропонували внести в обмінні списки, на що він не погодився. Джерела Громадського повідомляють, що Лангєр знайшов собі в Україні дівчину і «у СІЗО переписується з нею». Також під патронатом Олексія Грубого. Звинувачується у веденні агресивної війни Росії проти України, участі в терористичній організації, незаконному поводженні зі зброєю.
  4. Ігор Кімаковський, 1972 року народження. Теж перебуває під патронатом Грубого. СБУ 30 червня 2015 року на своєму сайті повідомила про затримання агента ФСБ. За даними спецслужб, він збирав інформацію про передислокацію українських військових, а також про росіян, що воюють на боці української армії. «За кожну поїздку до України шпигун отримував 100 тисяч рублів гонорару та 60 тисяч на відрядження. Шпигун зізнався, що був завербований спецслужбою ще у 2008 році. Працюючи директором Центру інформаційних технологій Санкт-Петербурзького державного аграрного університету, він інформував куратора щодо екстремістських проявів у студентів-іноземців. Останнім часом агент ФСБ влаштувався на посаду радника до самопроголошеного міського голови Дебальцевого Афендікова (позивний «Грек»). Він займався збором інформації соціально-політичного характеру та даних щодо розкрадання гуманітарної допомоги, завезеної з Російської Федерації на окуповану територію України. Під час затримання у шпигуна вилучено пістолет ПМ з набоями» — йдеться на сайті СБУ. Росіяни стверджували, що Кімаковський всього лише викладач університету і поїхав на Донбас як волонтер — допомагати відновлювати знищені будинки. Утримується в СІЗО в Бахмуті, обвинувачується в організації та участі в терористичній організації.
  5. Аркадій Жидкіх, 1967 року народження, з Якутська. Затриманий 15 вересня 2015 року. Підозрюється у створенні та участі в терористичній організації. Справу розслідує СБУ. Перебуває під патронатом Олексія Грубого. Утримується в СІЗО Бахмута.
  6. Руслан Гаджиєв, 1973 р.н., уродженець та мешканець селища Левокумське Левокумського р-ну Ставропольського краю РФ, воював у лавах «ЛНР», брав участь у бойових діях проти українських військових підрозділів, зокрема в боях за Дебальцеве. В СБУ він розповів, що був завербований російськими правоохоронцями, незаконно доправлений на територію України за сприяння російських прикордонників. Його зарахували до складу керованого російськими офіцерами незаконного військового формування, де видали зброю. За командами російських військових він здійснював обстріли українських сил з бронетехніки, заведеної з території Росії. СБУ підтверджує, що Гаджиєва на полі бою українські військові витягнули із танка. І оскільки в цьому бою загинуло більше десятка українських військових, а зі сторони «ЛНР» залишився в живих один росіянин Гаджиєв, то обміняювати його українська сторона не надто хоче. Утримується в СІЗО Бахмута.
  7. Алєксандр Баранов, затриманий на пункті пропуску «Чонгар» 22 листопада 2016 року. За словами співробітників СБУ, це колишній український військовий, який після анексії Криму перейшов на службу до збройних сил Російської Федерації. Голова СБУ Василь Грицак зазначав, що затриманий поїхав на Чонгар, щоб незаконно отримати документи про закінчення ВНЗ в Україні та стати офіцером російської армії. Також Грицак заявив, що військові визнали себе винними у державній зраді. Утримується в СІЗО Миколаєва, стаття — дезертирство.
  8. Максім Одінцов, затриманий разом з Барановим з тих самих причин. Утримується в СІЗО Миколаєва, стаття — дезертирство.
  9. Євгєній Мєфьодов 1983 року народження. Затриманий 2 травня 2014 року в Одесі. Обвинувачений у справі щодо подій 2 травня 2014 року в Одесі. Тоді було вбито 6 людей та ще 42 загинули у палаючій будівлі одеських профспілок. Статті, що йому інкримінують — організація та участь у масових заворушеннях, що призвели до загибелі людей. Утримується в СІЗО Одеси. Перебуває під патронатом Анатолія Грубого.
  10. Максім Сакауов 1976 року народження, уродженець Тирасполя. Затриманий разом з Мєфьодовим. Як і Мєфьодов, — представник так званого одеського «Антимайдану». Обвинувачується в організації та участі у масових заворушеннях, що призвели до загибелі 6 людей (тих, які померли від вогнепальних поранень). Інкримінують 294 статтю ККУ. За цією статтею передбачається покарання від 8 до 15 років позбавлення волі. Утримується в СІЗО Одеси, перебуває під патронатом Грубого.
  11. Нікалай Корчагін, 1974 року народження, уродженець Рязанської області. Затриманий 15 червня 2014 року. На сайті СБУ значиться: «разом зі своїм спільником у стані алкогольного сп’яніння обстріляли українських військових на блокпосту поблизу м. Слов'янськ. У ході бою одного з нападників було вбито, а російського бойовика – захоплено. У нападників вилучено автоматичну зброю, пістолет та набої до них. Зі слів затриманого, він приїхав до Слов'янська на початку травня та був завербований представником терористичної організації «ДНР». За вбивство українських солдат йому запропонували тисячу доларів США». Засуджений до 8 років ув’язнення, відбуває покарання в колонії в Рівненській області, перебуває під патронатом Олексія Грубого.

  1. Сергєй Рєзнік — 1961 року народження, обвинувачується в організації та участі в терористичній організації, де утримується - невідомо.
  2. Дєніс Сідоров, 1981 року народження, родом з Москви. За даними головного управління розвідки міноборони України Сідоров є військовослужбовцем розвідроти 3 окремої мотострілецької бригади (що розміщується в Горлівці) 1 армійського корпусу «ДНР». 9 вересня 2016 року здався в полон силам АТО в районі населеного пункту Широка Балка. Підозрюється в організації та участі в терористичній організації, де утримується невідомо.
  3. Алєксандр Дубінін, 1993 року народження з астраханської області. Обвинувачується у вбивстві та розбої. Утримується в СІЗО Києва.

Громадське також поспілкувалось із Валентином Рибіним. Пресі він відомий тим, що захищав російського спецпризначенця Алєксандра Алєксандрова після зникнення його адвоката Юрія Грабовського (був убитий в березні 2016). (Пізніше Алєксандрова та ще одного російського спецпризначенця Євгєнія Єрофєєва обміняли на Надію Савченко).

Рибін захищав і досі захищає багатьох росіян, затриманих в Україні за злочини, скоєні під час війни на Донбасі. Він навіть створив із власним батьком фонд «Одісей», який займається наданням юридичної допомоги іноземним громадянам. На сайті оприлюднено список усіх тих, кого Рибін захищає чи допомагає в якийсь інший спосіб. Окрім українців, таких, як генерал СБУ Олександр Щеголєв, якого звинувачують у введенні в дію антитерористичної операції 18 лютого 2014 під час подій київського Майдану, іноземці тут — лише росіяни. Сайт його фонду пояснює напрямки своєї діяльності: це і юридичний захист, і патронат — фінансова та інша допомога, і пошук тих, хто вважається зниклими безвісти (допомогти тим, хто попав у біду — так характеризує на сайті керівник мету фонду. В «біду» тут потрапляють переважно ті росіяни, яким інкримінують в Україні участь в незаконних озброєних формуваннях, або терористичній організації. Патронат більшості з них і здійснює екс-консул Росії в Києві — Олексій Грубий. Рибін і Грубий спілкуються досить давно. Діяльність Грубого, який здійснює патронат більшості з цих росіян, Валентин Рибін пояснює так:

«Це повністю відповідає логіці російської держави. В цьому конкретному випадку Росія надавала нам в особі тоді ще консула пана Грубого допомогу в захисті російських громадян. Це була і інформаційна підтримка, і підтримка, зокрема, й фінансова, самих російських громадян, які перебували і досі перебувають під вартою».

Із розмови з адвокатом, що захищає багатьох росіян стає зрозуміло, що він не лише надає юридичний захист, а таки займається залагодженням більш делікатних справ, а саме — юридичної підготовки до їхнього обміну.

«Я бачив списки Савченко. Розділ щодо росіян мав 8 актуальних прізвищ, я звернувся до Надії і доповнив цей список ще чотирма прізвищами. І доповню ще — загалом це на даний момент актуальні 14 прізвищ. Більшість цих осіб підозрюються або звинувачуються в участі або створенні терористичної організаціїї. Головна військова прокуратура дуже хоче додати їм статтю «ведення агресивної війни». Всі росіяни, які вже були обміняні і зараз на волі мали цю статтю — «підготовка і ведення агресивної війни», як я розумію — це робиться для того, щоб держава Україна могла з цими звинуваченнями звертатись в міжнародні суди».

Зараз адвокат Рибін захищає в суді росіян Андрєя Лангєра та Руслана Гаджиєва. «Ми — захист — не оскаржуємо той факт, що Гаджиєв перебував на полі бою, коли його затримали. Але тоді як юрист я буду говорити про те, що люди відкрито беручи участь в бою один проти одного не можуть бути злочинцями, а є військовополоненими і учасниками бойових дій по відношенню один до іншого, а тут вже працює зовсім інший механізм, і обмін достатньо близький до цього механізму, щодо Лангєра — в нас позиція, що він брав участь у незаконних збройних формуваннях, але наша позиція — він йшов на блокпост здаватись».

Також Рибін виступає третім адвокатом росіянина Євгєнія Мєфьодова, якого утримують у СІЗО Одеси за участь в «антимайдані» 2 травня 2014 року на Грецькій площі, де тоді застрелили 6 людей. Щоправда прокуратура не звинувачує росіянина в тому, що саме він їх убивав, а в тому, що його участь в масових заворушеннях того дня в тому місці призвела до їхньої смерті. Те, що Рибін увійшов у цю справу свідчить також про те, що він в ній саме для забезпечення процесу обміну. «Я думаю, що в ближчому майбутньому настане розв’язка в цьому питанні».

Раніше повідомлялося про можливість обміну Мєфьодова і Сакауова на засуджених в Чечні українців Миколу Карп’юка та Станіслава Клиха. На запитання Громадського, чи обмін саме цих людей обговорюється нині Рибін відповів: «Все можливо, зараз мають пройти всі юридичні тонкощі, це може бути або вирок суду, або відмови сторони обвинувачення від цього самого обвинувачення стосовно Мєфьодова». Раніше рідні обвинуваченого росіянина Мєфьодова говорили Громадському, що вони в разі обміну, погодяться лише на виправдальний вирок.

«Я вважаю, що потрібно оприлюднювати списки, щоб актуалізувати інформацію щодо утримуваних. Зараз ця інформація більш актуальна. Значить тепер можна починати домовлятись про певних людей. Держава хоче створити монополію в питанні обміну, цього робити не можна. Тому що може скластись ситуація, коли одна зі сторін вийде з процесу перемовин. Цього не можна допустити» - каже адвокат росіян.

Сам Рибін вважає, що росіян треба міняти на громадян України, що утримуються в Росії, а не на тих, що утримуються в так званих «ДНР» та «ЛНР». І зараз — після опублікованих Савченко списків — для цього, на його думку, є реальна можливість.

«Надією Савченко в коментарях до списків, які вона публікувала було сказано, що громадяни Російської Федерації повинні обмінюватись на громадян України, котрі утримуються на території РФ. І в цьому, я вважаю — є певний зміст. І я думаю, що в цьому Савченко і розізлила українську владу, показавши, що можна розділити два цих процеси, і говорити з обома сторонами щодо обміну» — зазначає адвокат.

Нагадаємо, народна депутатка Надія Савченко 10 січня оприлюднила списки тих, кого хоче обміняти українська сторона, а також тих, кого хоче обміняти сторона «ДНР» та «ЛНР». В одному зі списків фігурувало 102 прізвища, яких Савченко назвала росіянами або російськими військовими, затриманими в Україні. Із цих списків, як пізніше з’ясували журналісти, частина людей є не росіянами, а громадянами України, частина людей була звільнена раніше, частина вважається загиблими. Наразі в цьому списку залишається до 30 прізвищ громадян Росії, однак, не всі з них хочуть бути обміняними, і не всіх з них зараз запитує на обмін Росія.