Обрані до Ради зі свободи слова медійники закликали Зеленського вжити заходів щодо ситуації з Мендель
Відсутність реакції на інциденти з прессекретаркою президента Юлією Мендель може породити недовіру між владою та журналістами, вважають члени Ради з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України.
Про це ідеться у тексті заяви обраних до новоствореної Ради з питань свободи слова та захисту журналістів при президентові України медійників, заяву опублікував «Детектор медіа».
«Представники медіа та медійних громадських організацій, що були делеговані до складу Ради з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України, звернули увагу Президента на суспільний резонанс довкола фактів, що свідчать про відсутність налагодженої належним чином комунікації з боку Офісу Президента заради інформування суспільства. Прессекретарка Президента та інші члени команди припускаються помилок, які викликають суспільний резонанс та негативні реакції як у журналістської спільноти, так і в суспільстві. Через недокомунікацію із журналістами багато важливих політичних питань або залишаються поза увагою суспільства, або інтерпретуються в специфічний спосіб, що породжує додаткові лінії розколу в самому суспільстві. Минулого тижня провідні впливові журналістські та медійні організації висловили публічні заклики до Президента та Офісу президента України, зокрема зробити відповідні висновки, надавши відповіді на звернення, які були подані до Офісу Президента. Окремі дії пані Ю.Мендель містять ознаки перешкоджання журналістам у здійсненні ними професійної діяльності, що є неприпустимим для державних службовців. Але, на жаль, ключові особи не почули аргументів та не шукають діалогу. Ми вважаємо важливим налагодження такого діалогу та готові виступити медіаторами. Відсутність реакції на подібні події може породити недовіру між владою та журналістами. Враховуючи необхідність налагодження необхідного рівня комунікації між журналістами та прес-службою Президента, закликаємо Президента вжити заходів для покращення такої комунікації та уникнення подібних ситуацій в подальшому. Всі, хто зацікавлений в консолідації суспільства, мають зробити все належне задля налагодження комунікації та запобігання конфліктів».
Заяву підписали: Олександр Бурмагін, Ірина Городецька, Діана Дуцик, Тетяна Лебедєва, Вадим Міський, Світлана Остапа, Тетяна Попова, Сергій Томіленко, Сергій Штурхецький. Голова ГО «Громадське телебачення», журналістка Наталя Гуменюк заяву не підписала. Вона зазначила, що представляє журналістську спільноту «і не є медіатором між спільнотою і владою».
«Але важливо, що хоч Рада ще не почала працювати, але вона підняла це питання», — зазначила Гуменюк.
Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при президентові України ще не почала працювати офіційно. На першому засіданні обрані члени Ради розробили положення нового органу, які ще мають бути затверджені президентом. Положення і функції цієї Ради опублікують після юридичних правок, які наразі вносять.
Створення Ради ініціював президент Володимир Зеленський. Установчі збори Ради відбулися 16 вересня, на зустрічі були присутні близько 50 представників медіа і громадських організацій. Склад Ради — 15 людей — обирали зі списку тих, хто подав відповідну заяву.
Нагадаємо, наприкінці вересня журналіст «Радіо Свобода» Сергій Андрушко хотів поставити Зеленському запитання щодо розслідування програми «Схеми» про главу Офісу президента Андрія Богдана, але Мендель відштовхнула його.
Своєю чергою, Мендель пояснила, що журналісти не мають порушувати безпеку першої особи, а також повинні «бути цивілізованими».
«Радіо Свобода» опублікувала повне відео інциденту. Подібні конфлікти з Мендель відбувалися й у інших журналістів, зокрема у Крістофера Міллера з «Радіо Свобода». Мендель заявила про намір зустрітися з журналістами, з якими у неї виник конфлікт.
Спільнота незалежних журналістів «Ініціатива 34» закликала звільнити речницю президента Юлії Мендель за непрофесійну поведінку стосовно журналістів.
7 жовтня журналіст Данило Яневський написав заяву до поліції через інцидент між прес-секретаркою президента Юлією Мендель та журналістом «Радіо Свобода» Сергієм Андрушком.
Сам Зеленський пожартувавщодо поведінки своєї прессекретарки.